Եմենի հութիները և Սաուդյան Արաբիան փոխադարձ հարվածներ են հասցրել միմյանց
Եմենի «Անսար Ալլահ» շարժման հութիները տասնյակ բալիստիկ հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով թիրախավորել են Սաուդյան Արաբիայի Աբհա, Նաջրան, Ջիզան շրջաններում, ինչպես նաև Տնտեսական քաղաքում «Արամկո» նավթային ընկերությանը պատկանող օբյեկտները, ինչպես նաև Խամիս Մուշաիթ ավիաբազան՝ զգալի վնասներ պատճառելով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է հութիներին պատկանող Al Masirah  հեռուստաալիքը։
Մինչ այդ հութիները սաուդական ուժերին մեղադրել են լարվածության սրման համար՝ նշելով, որ Եմենի և նրա ժողովրդի դեմ ցանկացած ագրեսիա կարժանանա վճռական պատասխանի։
Ըստ տեղեկությունների՝ Սաուդյան Արաբիան չորս ավիահարված է հասցրել Եմենի հյուսիս-արևելքում գտնվող Մարիբի նահանգի ալ-Ջուբայի շրջանին, որը վերահսկվում է հութիների կողմից։
Հութիների հայտարարության մեջ նշվում է, որ վերջին երեք օրվա ընթացքում Սաուդյան Արաբիան 121 ավիահարված է հասցրել իրենց հսկողության տակ գտնվող շրջաններին։
Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարարությունը հաստատել է, որ մի շարք նավթային օբյեկտներ և կայանքներ թիրախավորվել են Եմենի հութիների կողմից՝ նշելով, որ հարվածների հետևանքով կան վիրավորներ։
«Թագավորության հարավային շրջանի մի շարք էներգետիկ ոլորտի օբյեկտներ և կայանքներ թիրախավորվել են։ Համապատասխան մարմինները սկսել են կարգավորել իրավիճակը և ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ», - նշված է X-ում նախարարության գրառման մեջ։
Նաև նշվում է, որ հարձակումները հրդեհներ են առաջացրել մի քանի վայրում։
Գերատեսչությունը հավելել է, որ ներկայում ընթանում է վնասի չափի գնահատում, և որ վիրավորները ստանում են անհրաժեշտ բժշկական օգնություն։

Хуситы Йемена и Саудовская Аравия нанесли взаимные удары
Хуситы йеменского движения “Ансар Аллах” нанесли десятки ударов баллистическими ракетами и беспилотниками по районам Абха, Наджран и Джизан, находящимся под контролем Саудовской Аравии, а также по объектам нефтяной компании “Арамко” в Экономическом городе и авиабазе Хамис-Мушайт, причинив значительный ущерб. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал хуситов Al Masirah.
Ранее хуситы обвинили саудовские силы в эскалации напряженности, отметив, что любая агрессия против Йемена и его народа встретит решительный ответ.
По имеющейся информации, Саудовская Аравия нанесла четыре авиаудара по району Аль-Джуба провинции Мариб на северо-востоке Йемена, контролируемому хуситами.
Хуситы заявили, что за последние три дня Саудовская Аравия нанесла 121 авиаудар по контролируемым ими районам.
Министерство энергетики Саудовской Аравии подтвердило, что несколько нефтяных объектов и установок подверглись нападению йеменских хуситов, и сообщило о жертвах.
“Ряд энергетических объектов и установок в южном регионе королевства стали объектами нападения. Соответствующие органы начали деэскалацию ситуации и приняли необходимые меры”, — говорится в заявлении министерства, опубликованном на X.
Также сообщается, что в результате нападений в нескольких местах возникли пожары.
Министерство добавило, что проводится оценка масштабов ущерба и что пострадавшим оказывается необходимая медицинская помощь.