Սեպտեմբերից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն. ստորագրվել է հուշագիր
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։
Նախատեսվում է արդեն հաջորդ ամսվանից մեկնարկել թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը՝ սկզբնական փուլում շաբաթական մինչև 40 տոննա ծավալով։

С сентября планируется экспортировать из Армении в ОАЭ до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю: подписан меморандум
27 августа министр экономики Республики Армения Геворг Папоян принял основателя и исполнительного директора компании Watermelon Ecosystem Омара Мохаммада Хамдана Абдуллу Альшамси. Во встрече принял участие и заместитель министра Арман Ходжоян.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство экономики Республики Армения, Омар Альшамси представил деятельность Watermelon Ecosystem, основанной в ОАЭ, которая объединяет рестораны, поставщиков продуктов питания, производителей и фермеров, предлагая цифровые решения для закупок и управления цепочками поставок.
В ходе встречи обсуждались возможности реализации программ сотрудничества и инвестиций, расширения экспортных возможностей для армянской продукции, а также установления контактов между армянскими производителями и покупателями и дистрибьюторами в ОАЭ и на других международных рынках.
Геворг Папоян представил инвестиции, сделанные в сельскохозяйственный сектор Армении в последние годы, и производственные мощности, соответствующие международным стандартам, подчеркнув важность расширения доступа на международные рынки, особенно для малых и средних производителей.
По итогам встречи стороны подписали меморандум о взаимопонимании, который создаст возможность для организации долгосрочного и устойчивого экспорта свежих фруктов и овощей из Армении.
Планируется начать экспорт свежих фруктов и овощей уже в следующем месяце, первоначально в объеме до 40 тонн в неделю.