Սեպտեմբերից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն. ստորագրվել է հուշագիր
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։
Նախատեսվում է արդեն հաջորդ ամսվանից մեկնարկել թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը՝ սկզբնական փուլում շաբաթական մինչև 40 տոննա ծավալով։

Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan and Deputy Minister Arman Khojoyan held a meeting with Omar AlShamsi, founder and CEO of Watermelon Ecosystem, on August 27.
The ministry said in a readout that Omar AlShamsi presented the activities of Watermelon Ecosystem, a platform founded in the UAE that brings together restaurants, food suppliers, producers and farmers, offering digital procurement and supply chain management solutions.
During the meeting, the possibilities of cooperation and implementation of investment programs, expanding opportunities for the export of Armenian products, as well as establishing connections between Armenian producers and buyers and distributors in the UAE and other international markets were discussed.
Gevorg Papoyan presented the investments made in Armenia’s agricultural sector in recent years and production capacities that meet international standards, emphasizing in particular the expansion of access to international markets for small and medium-sized producers.
At the end of the meeting, the sides signed a memorandum of understanding, which will create an opportunity to organize the long-term and sustainable export of fresh fruits and vegetables from Armenia.
The export of fresh fruits and vegetables is expected to start as early as next month, initially in volumes of up to 40 tons per week.