Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի համար նաև Ադրբեջանը կարող է դիտարկվել որպես էլեկտրաէներգիա մատակարարող երկիր
Նկատի ունենալով արհեստական բանականության ոլորտոմ Հայաստանի ներդրումները՝ հայկական կողմին անհրաժեշտության դեպքում պետք են լրացուցիչ էլեկտրաէներգիայի ներկրման տարբերակներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Կան հոսանքի տարբեր ռեժիմներ, երբեմն լինում է, որ երկրներն ունենում են ավելցուկ կամ պահանջարկ։ Էլեկտրաէներգիա ներկրելու թեման մենք քննարկում ենք նաև Վրաստանի, Իրանի և Թուրքիայի հետ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հավելեց, որ կա նախագիծ, որի համաձայն՝ Վրաստանի հետ սահմանին ԵՄ ֆինանսավորմամբ կառուցվում է փոխակերպիչ կայան, որպեսզի հոսանքի ներկրումն ու արտահանումն ավելի հեշտանա։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետության Լաչին քաղաքում 2026 թվականի օգոստոսի 25-ին տեղի էր ունեցել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության և հայկական «Էլեկտրաէներգետիկական համակարգի օպերատոր» ընկերության, Ադրբեջանի Հանրապետության էներգետիկայի նախարարության և ադրբեջանական «Ազերէներջի» ընկերության ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել էին երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի ներմուծման և արտահանման հնարավորությունները, ինչպես նաև երկու պետությունների էներգետիկ ենթակառուցվածքները պետական սահմանին փոխկապակցելու հնարավոր տարբերակները։

Азербайджан также может рассматриваться в качестве поставщика электроэнергии для Армении - Пашинян
Учитывая инвестиции Армении в области искусственного интеллекта, армянской стороне необходимы дополнительные варианты импорта электроэнергии, в том числе из Азербайджана, если это потребуется.
Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Существуют разные режимы электроснабжения, иногда у стран есть избыток или спрос. Мы также обсуждаем вопрос импорта электроэнергии с Грузией, Ираном и Турцией», — сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил, что существует проект, в рамках которого на границе с Грузией при финансировании ЕС строится преобразовательная станция для упрощения импорта и экспорта электроэнергии.
Напомним, что 25 августа 2026 года в городе Лачин  (Азербайджан) состоялась рабочая встреча представителей Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения и армянской компании «Оператор электроэнергетической системы», Министерства энергетики Азербайджанской Республики и азербайджанской компании «Азерэнерджи». В ходе встречи стороны обсудили возможности импорта и экспорта электроэнергии между двумя странами, а также возможные варианты соединения энергетических инфраструктур двух государств на государственной границе.