Հայաստանը դիտարկում է Նիդեռլանդներ և Բենիլյուքսի մյուս երկրներ արտահանման ընդլայնման հնարավորությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն ընդունել է Նիդեռլանդների Ձեռնարկությունների գործակալության (CBI) պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի արտահանման ներուժի ընդլայնման, հայկական արտադրանքի՝ եվրոպական շուկաներ, մասնավորապես՝ Նիդեռլանդներ և Բենիլյուքսի մյուս երկրներ մուտքի խթանման, ինչպես նաև արտահանման գործընթացների կազմակերպման ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները։
Անդրադառնալով CBI-ի կողմից հայկական չիր արտադրող և արտահանող ընկերություններին ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը՝ կողմերը կարևորել են ծրագրի ընդլայնումը՝ հնարավորություն ընձեռելով ավելի մեծ թվով հայկական ընկերությունների օգտվել արտահանման զարգացման և նոր շուկաներ մուտք գործելու գործիքներից։
Քննարկվել են նաև 2026 թվականի հոկտեմբերին Նիդեռլանդներ և եվրոպական ևս մեկ երկիր նախատեսվող շուկայի ուսումնասիրման առաքելության կազմակերպմանն ու դրա շրջանակում B2B հանդիպումների անցկացմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև թիրախային շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիության, արտահանողների կարողությունների և պատրաստվածության բարձրացման, հնարավոր գործընկերների բացահայտման, գործարար կապերի հաստատման, ինչպես նաև արտահանող ընկերությունների հետ հետագա համագործակցության խորացման շուրջ։

Армения рассматривает возможности расширения экспорта в Нидерланды и страны Бенилюкса
Заместитель министра экономики Республики Армения Анушик Аветян приняла делегацию Агентства по развитию предпринимательства Нидерландов (CBI).
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Министерство экономики Республики Армения, в ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества в расширении экспортного потенциала Армении, содействии выходу армянской продукции на европейские рынки, в частности, в Нидерланды и страны Бенилюкса, а также в организации экспортных процессов.
Коснувшись постоянной поддержки, оказываемой CBI армянским компаниям, производящим и экспортирующим сухофрукты, стороны подчеркнули важность расширения программы, позволяющей большему числу армянских компаний воспользоваться инструментами для развития экспорта и выхода на новые рынки.
Также обсуждались вопросы организации исследования рынка в Нидерландах и еще в одной европейской стране в октябре 2026 года и проведения B2B-встреч.
Стороны также обменялись идеями по вопросам доступа к информации о целевых рынках, повышения квалификации и готовности экспортеров, выявления потенциальных партнеров, установления деловых связей, а также дальнейшего углубления сотрудничества с компаниями-экспортерами.