Սեուտայում հարյուրավոր միգրանտներ բողոքի ցույց են անցկացրել՝ ապաստան պահանջելով
Հյուսիսային Աֆրիկայում գտնվող իսպանական Սեուտա անկլավում հարյուրավոր միգրանտներ բողոքի ցույց են անցկացրել՝ Իսպանիայի իշխանություններից պահանջելով ապաստան տրամադրել իրենց և հետ չուղարկել Մարոկկո։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ լողափին տարերային ճամբար խփած միգրանտները ծածանել են իսպանական դրոշներ և պաստառներ՝ երկրում իրենց ապաստան տրամադրելու կոչերով:
Հուլիսի վերջին շուրջ 72 000 անօրինական միգրանտ կարողացել էր Մարոկկոյից ծովով և ցամաքով հասնել Սեուտա, որի բնակչությունը կազմում է 80 000 մարդ։ Անօրինական ներգաղթյալների մեծ մասը հաջորդող օրերին կամավոր կերպով վերադարձել է Մարոկկո, սակայն նրանցից 5000-8000-ը մնում են Սեուտայում և բնակություն են հաստատել ծովափին։
Ճգնաժամի ֆոնին Մադրիդը որոշել է գործի դնել զինվորականներին՝ բնակավայրում անվտանգությունն ապահովելու նպատակով:
Օրերս Իսպանիայի ներքին գործերի նախարար Ֆեռնանդո Գրանդե-Մարլասկան հայտարարել էր, որ անօրինական ճանապարհով մուտք գործած միգրանտներին թույլ չի տրվի մնալ անկլավում, մեկնել մայրցամաքային Իսպանիա կամ ստանալ օրինական կարգավիճակ՝ բացառությամբ հատուկենտ դեպքերի, երբ ներգաղթյալը համարվի ծայրահեղ խոցելի։

Сотни мигрантов протестуют в Сеуте, требуя убежища
Сотни мигрантов в испанском анклаве Сеута в Северной Африке протестуют, требуя, чтобы испанские власти предоставили им убежище и не отправляли их обратно в Марокко. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
По данным агентства, мигранты, разбившие импровизированный лагерь на пляже, размахивали испанскими флагами и транспарантами с призывами предоставить им убежище в стране.
К концу июля около 72 000 нелегальных мигрантов добрались до Сеуты, территории с населением 80 000 человек, по морю и суше. Большинство нелегальных иммигрантов добровольно вернулись в Марокко в последующие дни, но 5000-8000 из них остаются в Сеуте и обосновались на побережье.
В условиях кризиса Мадрид принял решение о развертывании военных для обеспечения безопасности в анклаве. Недавно министр внутренних дел Испании Фернандо Гранде-Марласка объявил, что мигрантам, въехавшим в страну нелегально, не будет разрешено оставаться в анклаве, выезжать на материковую часть Испании или получать легальный статус, за исключением исключительных случаев, когда иммигрант считается крайне уязвимым.