TRIPP-ում որևէ այլ պետության անվտանգային ներկայություն չի լինելու. Սարգիս Խանդանյան
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, որ TRIPP-ը ենթակառուցվածքային նախագիծ է, ոչ թե տարածք կամ ռազմաբազա, և դրա շրջանակում որևէ այլ պետության անվտանգային ներկայություն չի նախատեսվում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խանդանյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում։
«Շատ խոսվեց TRIPP-ի մասին, և ես երեկ հարցուպատասխանի ընթացքում մի քանի անգամ այս միտքն ասացի։ Ուզում եմ ևս մեկ անգամ կրկնել, որ TRIPP-ը ենթակառուցվածքային նախագիծ է։ Երեկվա քննարկման և հատկապես «Հայաստան» դաշինքի կողմից հնչած հարցերի համատեքստն այնպիսին էր, որ TRIPP-ը Լաչինի միջանցքի նման մի բան է, բայց դա այդպես չէ։ Այդ մասին վկայում են TRIPP-ի վերաբերյալ մինչ օրս հրապարակված բոլոր փաստաթղթերը, ինչպես նաև համաձայնագիրը, որը խորհրդարանը կքննարկի»,- ասաց Խանդանյանը։
Նա ընդգծեց, որ TRIPP-ը նաև ինքնիշխան ռազմաբազա չէ։
«Ընդհանրապես, TRIPP-ում որևէ այլ պետության անվտանգային ներկայություն չի լինելու։ Ինչպես համաձայնագիրն է փաստում, անվտանգային ամբողջ գործառույթը վերապահված է Հայաստանի Հանրապետությանը և Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմիններին»,- հայտարարեց Խանդանյանը։
Պատգամավորը նաև անդրադարձավ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացին՝ նշելով, որ այն արդեն սկսվել է, թեև դեռ ոչ բավարար ծավալով։
«Հայաստանն արդեն մի քանի ամիս օգտվում է Ադրբեջանի երկաթուղիներից, նաև հանվել է Ախալքալաք–Կարս երկաթուղուց օգտվելու արգելքը։ Սրանք ևս լայն ապաշրջափակման գործընթացի դետալներ են»,- ասաց Խանդանյանը։
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները 2026 թվականի մայիսի 26-ին ստորագրել են TRIPP-ի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը, որի  8-րդ հոդվածը սահմանում է.
«Կողմերն ընդունում են, որ Հայաստանը պահպանում է լիակատար ինքնիշխանություն և իրավազորություն իր սահմանների և մաքսային գործառնությունների նկատմամբ, պարտավորվում է ապահովել սահմանների արդյունավետ կառավարում և ունի իր սահմանային հսկողության բոլոր կետերում ֆիզիկական ներկայություն պահպանելու իրավունք։ Հայաստանը, իր ներպետական օրենսդրությանը և միջազգային համաձայնագրերին համապատասխան, շարունակում է պատասխանատու լինել և տրամադրել համապատասխան ենթակառուցվածքներ հետևյալի համար՝

В TRIPP не будет присутствия сил безопасности какого-либо другого государства - Саргис Ханданян
Кандидат на пост председателя Постоянного комитета по иностранным делам Национального Собрания Армении Саргис Ханданян заявил, что TRIPP — это инфраструктурный проект, а не территория или военная база, и в его рамках не планируется присутствие сил безопасности какого-либо другого государства.
Как сообщает Арменпресс, Ханданян заявил об этом в своем выступлении в Национальном Собрании.
«О TRIPP много говорилось, и я несколько раз повторял это во время вчерашней сессии вопросов и ответов. Хочу еще раз повторить, что ТРИПП — это инфраструктурный проект. Контекст вчерашнего обсуждения, и особенно вопросы, поднятые блоком «Армения», таковы, что TRIPP — это что-то вроде Лачинского коридора, но это не так. Об этом свидетельствуют все опубликованные на данный момент документы по TRIPP, а также соглашение, которое будет обсуждаться в парламенте», — сказал Ханданян.
Он подчеркнул, что TRIPP также не является суверенной военной базой.
«В целом, в TRIPP не будет присутствия сил безопасности какого-либо другого государства. Как указано в соглашении, вся функция безопасности закреплена за Республикой Армения и соответствующими органами Республики Армения», — заявил Ханданян.
Депутат также затронул процесс разблокировки региональных коммуникаций, отметив, что он уже начался, хотя и не в достаточной степени.
«Армения уже несколько месяцев пользуется азербайджанскими железными дорогами, и снят запрет на использование железной дороги Ахалкалак-Карс. Это также детали общего процесса разблокировки», — сказал Ханданян.
26 мая 2026 года Армения и Соединенные Штаты подписали рамочное соглашение о стратегическом сотрудничестве в рамках TRIPP, статья 8 которого гласит:
«Стороны признают, что Армения сохраняет полный суверенитет и юрисдикцию над своими границами и таможенными операциями, обязуется обеспечивать эффективное управление границами и имеет право поддерживать физическое присутствие на всех своих пунктах пограничного контроля. Армения, в соответствии со своим внутренним законодательством и международными соглашениями, продолжает нести ответственность и обеспечивать надлежащую инфраструктуру для: