Իսրայելը հայտարարել է Գազայի վերաբերյալ Թրամփի աջակցությունը վայելող փաստաթուղթը մերժելու մասին
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, թե մերժել է Գազայի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ծրագիրը և չի պատրաստվում դուրս բերել իսրայելական ուժերը, քանի դեռ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորումը լիովին չի զինաթափվել։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Al Jazeera-ն։
«Իսրայելը մերժում է 15 կետից բաղկացած փաստաթուղթը»,- օգոստոսի 9-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Նեթանյահուն՝ նկատի ունենալով անցյալ ամիս ՀԱՄԱՍ-ի կողմից հավանության արժանացած ծրագիրը։
Նրա խոսքով՝ իսրայելական բանակը «որևէ դուրսբերում չի իրականացնի, քանի դեռ ՀԱՄԱՍ-ը իրականում չի զինաթափվել» և կշարունակի կանխել իսրայելական ուժերի ու քաղաքացիների դեմ ուղղված սպառնալիքները։ Նեթանյահուն հավելել է, որ Իսրայելը «այս հարցի շուրջ բանակցում է ամերիկացիների հետ»։
«Նրանք ունեն գաղափարներ, որոնցից մի քանիսն ընդունելի են մեզ համար, իսկ մյուսները՝ ոչ։ Եվ մենք գիտենք, թե ինչպես հաստատակամորեն պաշտպանել մեր դիրքորոշումն այս հարցերում»,- ասել է Նեթանյահուն։
Սպիտակ տունը դեռևս չի արձագանքել նրա հայտարարություններին։
Այս հայտարարությունից հետո ՀԱՄԱՍ-ը Telegram-ում հրապարակված հայտարարությամբ նշել է, որ շարունակում է հավատարիմ մնալ ծրագրի լիարժեք իրականացմանը։ Պաղեստինյան զինված խմբավորումը միջնորդներին և երաշխավոր երկրներին կոչ է արել «ստանձնել իրենց պարտականությունները» և կանխել ցանկացած «խախտում կամ խախտման փորձ», որը կարող է տապալել գործընթացը։
Թրամփը հուլիսի 30-ին հայտարարել էր «պատմական» համաձայնության մասին, որը նախատեսում է «Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի և մյուս բոլոր զինված խմբավորումների ամբողջական զինաթափում»։ Նա այն անվանել էր «կարևորագույն քայլ դեպի երկարատև խաղաղություն և անվտանգություն»։ Համաձայնագրի ձեռքբերումը վերագրվել է ԱՄՆ-ի գլխավորած «Խաղաղության խորհրդին», որը ստեղծվել է 2026 թվականի փետրվարին և ներառում է շուրջ 40 երկիր՝ այդ թվում Իսրայելն ու մի շարք արաբական պետություններ։ Խորհրդում, սակայն, պաղեստինյան ներկայացուցիչներ չկան։ Թրամփը նշանակված է խորհրդի ցմահ նախագահ։
Օգոստոսի 9-ի կառավարության նիստում Նեթանյահուն հայտարարել է նաև, որ «քանի դեռ ես վարչապետ եմ, պաղեստինյան պետություն չի ստեղծվի»՝ ընդգծելով, որ Իսրայելը չի պատրաստվում հետևել առաջարկված ծրագրին։
15 կետից բաղկացած ծրագիրը սկզբնական փուլում նախատեսում է կենտրոնանալ ՀԱՄԱՍ-ի ծանր զինատեսակների, ռազմական արտադրության օբյեկտների, զենքի պահեստների և խմբավորման լայնածավալ ստորգետնյա թունելային ցանցի վրա։

Израиль отвергает план по Газе, поддержанный Трампом
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху отверг план президента США Дональда Трампа по Газе и заявил, что не выведет израильские войска до тех пор, пока палестинская группировка ХАМАС не будет полностью разоружена. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Al Jazeera.
«Израиль отвергает план из 15 пунктов», — заявил Нетаньяху на заседании кабинета министров 9 августа, имея в виду план, одобренный ХАМАС в прошлом месяце.
По его словам, израильская армия «не будет осуществлять вывод войск до тех пор, пока ХАМАС не будет действительно разоружен», и продолжит предотвращать угрозы израильским силам и гражданам. Нетаньяху добавил, что Израиль «ведет переговоры с американцами по этому вопросу».
«У них есть идеи, некоторые из которых приемлемы для нас, некоторые — нет. И мы знаем, как твердо отстаивать свою позицию по этим вопросам», — сказал Нетаньяху.
Белый дом пока не отреагировал на его заявление.
После этого ХАМАС в опубликованном в Telegram заявлении отметил, что по-прежнему привержен полному выполнению плана. Палестинская вооруженная группировка призвала посредников и страны-гаранты «взять на себя ответственность» и предотвратить любые «нарушения или попытки нарушений», которые могут сорвать процесс.
30 июля Трамп объявил об «историческом» соглашении, предусматривающем «полное разоружение ХАМАСа и всех других вооруженных группировок в Газе». Он назвал это «важным шагом к прочному миру и безопасности». Достижение соглашения приписывается возглавляемому США «Совету мира», который был создан в феврале 2026 года и включает около 40 стран, в том числе Израиль и ряд арабских государств. Однако в совете нет палестинских представителей. Трамп был назначен пожизненным председателем совета.
На заседании кабинета министров 9 августа Нетаньяху также заявил, что «пока я являюсь премьер-министром, палестинского государства не будет», подчеркнув, что Израиль не собирается следовать предложенному плану.
Первоначально план из 15 пунктов предусматривает сосредоточение внимания на тяжелом вооружении ХАМАС, объектах военного производства, складах оружия и обширной сети подземных туннелей группировки.