Հնդկաստանում վտանգի կարմիր մակարդակ է հայտարարվել Նյու Դելիում տեղատարափ անձրևների պատճառով
Հնդկաստանի օդերևութաբանական վարչությունը (IMD) եղանակային վտանգի ամենաբարձր՝ կարմիր մակարդակ է հայտարարել մայրաքաղաք Նյու Դելիում տեղատարափ անձրևների պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է PTI լրատվական գործակալությունը:
Նյու Դելիի մի քանի շրջանում սաստիկ տեղատարափն առաջացրել է լայնածավալ խցանումներ և հեղեղումներ: Այդ կապակցությամբ IMD-ն տագնապի կարմիր մակարդակ է հայտարարել՝ կանխատեսելով առաջիկա ժամերին չափավոր անձրևներ տարածքի մեծ մասում և տեղ-տեղ սաստիկ տեղատարափներ՝ ամպրոպների և կայծակների ուղեկցությամբ:
Ներկայիս մուսսոնային անձրևների սեզոնով պայմանավորված՝ համանման եղանակային պայմաններ են դիտվում նաև Հնդկաստանի այլ տարածաշրջաններում: Վատ եղանակն առաջացնում է սողանքներ և հեղեղումներ: Ասամի նահանգում տարերքի մոլեգնումից վերջին օրերին արդեն զոհվել է 97 մարդ: Հնդկաստանի արևելյան Ջարքհանդի նահանգում 20 մարդ է զոհվել կայծակի հարվածներից:

В Индии объявлен красный уровень опасности из-за проливных дождей в Нью-Дели
Метеорологический департамент Индии (IMD) объявил красный уровень опасности из-за сильных дождей в столице Нью-Дели. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство PTI.
Дожди вызвали масштабные пробки и наводнения в нескольких районах Нью-Дели. В связи с этим IMD объявил красный уровень опасности, сообщив об умеренных дождях в большинстве районов в ближайшие часы и сильных дождях с грозами в некоторых местах.
В сезон муссонов такие же погодные условия наблюдаются и в других частях Индии. Плохая погода вызывает оползни и наводнения. В штате Ассам за последние дни от стихии погибли 97 человек. В восточном индийском штате Джаркханд от ударов молнии погибли 20 человек.