ՀՀ ՄԻՊ-ն այցելել է ՊՆ Երևանի կայազորային հոսպիտալ. ուսումնասիրվել են ստացված ահազանգին առնչվող հանգամանքները
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հուլիսի 29-ին այցելել է Պաշտպանության նախարարության Երևանի կայազորային հոսպիտալ:
«Արմենպրես»-ին ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ պաշտպանը շրջայց է կատարել հոսպիտալում, տեսակցել հոսպիտալի հոգեբուժական բաժանմունքում բուժում ստացող զինծառայողներին, ծանոթացել նրանց առողջական վիճակին և բուժման ընթացքին, դիտարկել շենքային պայմանները:
Անահիտ Մանասյանը հատուկ ընդգծում է հոգեբուժական բաժանմունքի շենքային պայմանների բարելավման անհրաժեշտությունը:
Հոսպիտալի ղեկավար կազմի և բուժանձնակազմի հետ քննարկվել են զինծառայողների բժշկական օգնության և սպասարկման, ինչպես նաև հոգեբուժական բաժանմունքի գործունեության կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Անահիտ Մանասյանը կարևորել է զինծառայողների՝ արժանապատիվ և պատշաճ պայմաններում բուժօգնություն ստանալու իրավունքի լիարժեք ապահովումը։
Այցի շրջանակում առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել բաժանմունքում գտնվող զինծառայողների հետ։ Քննարկվել են բուժօգնության տրամադրմանը, կեցության պայմաններին, ինչպես նաև ծառայության ընթացքում ծագած հնարավոր խնդիրներին և դրանց լուծումներին վերաբերող հարցեր։ Նշենք, որ այցին ներգրավվել է նաև ՄԻՊ աշխատակազմի բժիշկ-հոգեբույժը:
Այցի ընթացքում հատուկ ուսումնասիրության առարկա են դարձել սոցիալական հարթակներում տարածված ժամկետային զինծառայող Ա. Հ.-ի իրավունքներին առնչվող հարցերը: Պաշտպան Անահիտ Մանասյանը բժիշկ-հոգեբույժի մասնակցությամբ խորհրդապահական առանձնազրույց է ունեցել զինծառայողի հետ, լսել զինծառայողին մտահոգող խնդիրները։
Ուսումնասիրվել են նաև բժշկական փաստաթղթերը։ Նշված զինծառայողին առնչվող բոլոր հարցերն այս պահին էլ հասցեավորվում են ըստ իրավասության: Այս հարցը գտնվում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո:
Ուսումնասիրության արդյունքների ամփոփումից հետո հրապարակման ենթակա տեղեկությունների առնչությամբ ՄԻՊ հաստատությունը հանդես կգա լրացուցիչ:
ՄԻՊ-ն իրազեկում է, որ զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքներին վերաբերող հարցերով Մարդու իրավունքների պաշտպանին կարելի է դիմել՝ զանգահարելով թեժ գծի 116 հեռախոսահամարով, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին՝ 096 116 100 հեռախոսահամարով։
Պաշտպանին կարելի է դիմել նաև՝ անձամբ այցելելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ (ք. Երևան, Պուշկինի 56Ա) կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեով։

Armenia’s Human Rights Defender Anahit Manasyan visited the Ministry of Defence’s Yerevan Garrison Hospital on July 29, the Ombudsperson’s Office said.
During the visit, Manasyan toured the hospital, met with servicemen receiving treatment in the psychiatric ward, reviewed their health conditions and treatment progress, and inspected the hospital’s facilities.
She particularly stressed the need to improve the infrastructure and conditions of the psychiatric ward.
The hospital’s management and medical staff discussed a number of issues related to medical care provided to servicemen, as well as the organisation of the psychiatric ward’s work. Manasyan underscored the importance of fully ensuring servicemen’s right to receive medical treatment in dignified and appropriate conditions.
As part of the visit, the Ombudsperson held private meetings with servicemen in the ward. Discussions focused on medical care, living conditions, and potential issues arising during military service, as well as possible solutions. A psychiatrist from the Ombudsperson’s Office also participated in the visit.
Particular attention was given to reports circulated on social media concerning the rights of conscript serviceman A.H. Manasyan, accompanied by the staff psychiatrist, held a confidential meeting with the serviceman and listened to the issues he raised.
Medical records were also reviewed. The Ombudsperson’s Office said all matters concerning the serviceman are currently being addressed by the relevant authorities within their respective competencies, and that the case remains under the Ombudsperson’s direct supervision.
The office said it would provide additional publicly disclosable information after completing its review.
The Ombudsperson’s Office also noted that servicemen and their family members can contact the Human Rights Defender regarding rights-related issues by calling the 116 hotline, or 096 116 100 outside working hours and on non-working days.
They may also apply in person at the Human Rights Defender’s Office (56A Pushkin Street, Yerevan) or by email at [email protected].