ՀԾԿՀ-ն և Հունաստանի կարգավորող մարմինը կհամագործակցեն ջրային ոլորտի կարգավորման ուղղությամբ
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը և Հունաստանի Հանրապետության էներգետիկայի, աղբի և ջրի կարգավորման մարմինը (RAAYE) ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր՝ հիմք դնելով էներգետիկայի և ջրային ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագրի ստորագրումից հետո ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը նշեց, որ համագործակցության հիմնական ուղղությունը լինելու է ջրային ոլորտի կարգավորման փորձի փոխանակումն ու համատեղ աշխատանքը։
«Հիմնականում պլանավորում ենք համագործակցել ջրային ոլորտի կարգավորումների հարցում։ Մյուս ոլորտների հետ կապված արդեն ունենք այլ գործընկերներ, հետևաբար հատկապես կարևորում ենք ջրային ոլորտը և Հունաստանի գործընկերների հետ կաշխատենք այդ ուղղությամբ։ Կարող եմ հստակ ասել, որ հենց վաղվանից կսկսենք բուն աշխատանքները»,- ասաց Մեսրոպյանը։
Նրա խոսքով՝ Հունաստանի հետ սա առաջին նմանատիպ համագործակցությունն է, սակայն հանձնաժողովը վերջին 27 տարիների ընթացքում տարբեր երկրների կարգավորող մարմինների հետ ստորագրել է նման հուշագրեր և ունի դրանց արդյունավետ իրականացման փորձ։
Հունաստանի Հանրապետության էներգետիկայի, աղբի և ջրի կարգավորման մարմնի ղեկավար Կոնստանտինոս Ցիմարասն ընդգծեց, որ համագործակցությունը կնպաստի երկու երկրների միջև կապերի ամրապնդմանը։
«Վստահ եմ, որ այս համագործակցությունը արդյունավետ կլինի և նոր հնարավորություններ կստեղծի ջրային և էներգետիկ ոլորտներում փորձի փոխանակման համար։ Կարծում եմ՝ երկու երկրների միջև սկսվում է երկարատև և օգտակար համագործակցության ճանապարհ, և հույս ունեմ, որ ապագայում նման սերտ համագործակցություն կունենանք նաև այլ ոլորտներում»,- նշեց նա։

КРОУ Армении и Регулирующий орган Греции будут сотрудничать в регулировании водного сектора
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении и Орган по регулированию энергетики, отходов и водоснабжения Греческой Республики (RAAYE) подписали меморандум о взаимопонимании, закладывающий основу для развития сотрудничества в энергетическом и водном секторах.
Как сообщает Арменпресс, после подписания меморандума президент КРОУ Месроп Месропян отметил, что основным направлением сотрудничества станет обмен опытом и совместная работа в регулировании водного сектора.
«В основном мы планируем сотрудничать по вопросу регулирования водного сектора. У нас уже есть партнеры в других секторах, поэтому мы придаем особое значение водному сектору и будем работать с нашими греческими партнерами в этом направлении. Могу с уверенностью сказать, что мы начнем реальную работу завтра», — сказал Месропян.
По его словам, это первое подобное сотрудничество с Грецией, но КРОУ за последние 27 лет подписывала подобные меморандумы с регулирующими органами разных стран и имеет опыт их эффективного осуществления.
Глава Органа по регулированию энергетики, отходов и водоснабжения Греции Константинос Цимарас подчеркнул, что сотрудничество будет способствовать укреплению связей между двумя странами.
«Я уверен, что это сотрудничество будет эффективным и создаст новые возможности для обмена опытом в водном и энергетическом секторах. Я верю, что между двумя странами начинается долгий и плодотворный путь сотрудничества, и надеюсь, что в будущем у нас будет такое же тесное сотрудничество и в других областях», — отметил он.