Հնդկաստանում ավելի քան 40 մարդ է զոհվել հեղեղումների հետևանքով
Հնդկաստանի հյուսիսարևելյան Ասամի նահանգում վերջին մի քանի օրվա ընթացքում հեղեղումների զոհ է դարձել ավելի քան 40 մարդ։ Տուժածների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 650 հազարը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է նահանգի տարերային աղետների հետևանքների վերացման վարչությունը։
«Մեկ օրում հեղեղման պատճառով զոհվել է տասը մարդ, ինչի հետևանքով այս տարի տարերքի զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 41-ի», - նշել է վարչությունը:
Ընդամենը 11 շրջանում տուժել է ավելի քան 653 100 մարդ։
«Բոլոր ծառայություններն աշխատում են տեղերում ՝ արձագանքելով աննախադեպ հեղեղային իրավիճակին, որն առաջացել է տեղատարափ անձրևների հետևանքով: Բնակչությանը բաժանվում է սննդամթերք, խմելու ջուր, դեղորայք և հիգիենայի պարագաներ, իսկ տուժած շրջաններում շարունակվում են փրկարարական գործողությունները», - հայտնել է նահանգի գլխավոր նախարարի գրասենյակը։
Հնդկաստանի օդերևութաբանական գերատեսչությունը նախազգուշացում է հայտարարել առաջիկա չորս օրվա համար՝ կանխատեսվող ամպրոպների, կայծակների և սաստիկ անձրևների պատճառով։ Հաղորդվում է, որ ջրի մակարդակը տարածաշրջանի շատ գետերում գերազանցել է վտանգավոր նշագիծը:

В Индии от наводнений погибло более 40 человек
За последние несколько дней в северо-восточном индийском штате Ассам от наводнений погибло более 40 человек. Общее число пострадавших превышает 650 тысяч. Как передает Арменпресс, об этом сообщило управление по борьбе со стихийными бедствиями штата.
«За один день от наводнений погибло десять человек, в результате чего общее число жертв стихии в этом году достигло 41», — отметили в управлении.
Всего в 11 районах пострадали более 653 100 человек.
«Все службы работают на местах, реагируя на беспрецедентную ситуацию с наводнением, возникшую из-за проливных дождей. Населению распределяются продукты питания, питьевая вода, медикаменты и гигиенические наборы, в пострадавших районах продолжаются спасательные операции», — сообщила канцелярия главного министра штата.
Индийский метеорологический департамент выпустил предупреждение на ближайшие четыре дня в связи с прогнозом гроз, молний и сильных дождей. Сообщается, что уровень воды во многих реках региона превысил опасную отметку.