Կենսաչափական նոր համակարգի ներդնումը նաև պետության թռիչքաձև զարգացման նոր նշաձող սահմանելու մասին է․ ՀՀ ՆԳ նախարար
ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը Նիդերլանդների Թագավորության Հարլեմ քաղաքում աշխատանքային այցի շրջանակում հարցազրույց է տվել՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր սերնդի կենսաչափական համակարգի ներդրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու արձանագրված արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ նախարարությունից հայտնում են, որ նախարարը նշել է՝ կենսաչափական նոր համակարգի ներդնումը պետական ինստիտուտների թռիչքաձև զարգացման արդիականացման, պետություն-քաղաքացի երկկողմ վստահության ամրապնդման և այս ոլորտում նաև հանրային ծառայությունների մատուցման նոր նշաձող սահմանելու մասին է։
Նա ընդգծել է, որ կենսաչափական համակարգը հենաքարային նշանակություն ունեցող համակարգ է ամբողջ հանրապետության, ինչպես նաև միջպետական հարաբերությունների տեսանկյունից, և պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափը թույլ է տվել շատ ավելի ներդաշնակ պրոցես ունենալ, որովհետև ուսումնասիրել են ամբողջ շուկան, ձևավորել մրցութային այնպիսի փաթեթ, որը Հայաստանի Հանրապետությանը թույլ կտա իր քաղաքացիների համար կատարել լավագույն ընտրությունը։
«Մասնավոր գործընկերոջ հետ ջանք չենք խնայել, որպեսզի անվտանգային ամենաբարձր ստանդարտը երաշխավորենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար։ Ազգային ինքնության պահպանումը և այս փաստաթղթում դրա նորովի ներկայացումը թերևս ամենաէմոցիոնալ հատվածն է, որովհետև քաղաքացիները, երբ որ թերթեն պետության թողարկած անձնագիրը, պետք է նաև հարազատության զգացողություն ունենան»,-նշել է նախարարը։

Внедрение новой биометрической системы касается также установления новой планки скачкообразного развития государства: глава МВД Армении
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян в рамках рабочего визита в город Харлем Королевства Нидерландов дала интервью, представив работы по внедрению биометрической системы нового поколения в Республике Армения и зафиксированные результаты.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД, министр отметила, что внедрение новой биометрической системы касается модернизации скачкообразного развития государственных институтов, укрепления двустороннего доверия государство — гражданин и установления новой планки предоставления государственных услуг в этой сфере.
Она подчеркнула, что биометрическая система имеет краеугольное значение с точки зрения всей республики, а также межгосударственных отношений, и формат государственно-частного партнерства позволил обеспечить гораздо более гармоничный процесс, поскольку они изучили весь рынок, сформировав такой тендерный пакет, который позволит Республике Армения сделать лучший выбор для своих граждан.
«Совместно с частным партнером мы не пожалели усилий, чтобы гарантировать самый высокий стандарт безопасности для граждан Республики Армения. Сохранение национальной идентичности и ее новое представление в этом документе, пожалуй, самая эмоциональная часть, потому что граждане, листая паспорт, выпущенный государством, должны также испытывать чувство близости», — отметила министр.