ՌԴ Պետդուման օրենք է ընդունել, որն արգելում է հանցագործություն կատարած ներգաղթյալներին քաղաքացիության տրամադրումը
Ռուսաստանի Պետական դուման օրենք է ընդունել, որն արգելում է քաղաքացիություն տրամադրել այն օտարերկրացիներին, որոնք հանցագործություն են կատարել Ռուսաստանում կամ արտերկրում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Անկախ հանցագործության ծանրությունից՝ դա նաև հիմք կհանդիսանա ժամանակավոր բնակության և մշտական ​​բնակության թույլտվությունների մերժման համար։
Բացի այդ, 14 տարեկանը լրացած միգրանտները պարտավոր են դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք ներկայացնել Ներքին գործերի նախարարության տեղական ստորաբաժանումներին։ Այս տեղեկանքը պետք է տրվի նրանց ծագման երկրում, Ռուսաստանում ժամանակավոր բնակության կամ մշտական ​​բնակության թույլտվություն ստանալու համար դիմում ներկայացնելուց ոչ շուտ, քան երեք ամիս առաջ։ Հանցագործություն կատարած անձինք պետք է ներկայացնեն համապատասխան հաստատող փաստաթուղթը։
Բացառություններ են գործում այն օտարերկրացիների համար, որոնք փոքր են 14 տարեկանից փոքր, ճանաչված են որպես փախստական կամ քաղաքական կամ ժամանակավոր ապաստան ստացած անձինք, Ռուսաստանի զինված ուժերում պայմանագրային զինծառայողներ են կամ դրանց կազմում մասնակցել են մարտական ​​գործողությունների, ինչպես նաև եթե արդեն ներկայացրել են նման տեղեկանք։
Այս բոլոր դրույթները վերաբերում են նաև քաղաքացիություն չունեցող անձանց։ Օրենքը նախատեսում է անցումային շրջան ուկրաինացիների համար. նրանք կարող են երկու տարի չներկայացնել դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք։

Госдума РФ приняла закон, запрещающий предоставление гражданства иностранцам, совершившим преступления в России или за рубежом
Государственная дума России приняла закон, запрещающий предоставление гражданства иностранцам, совершившим преступления в России или за рубежом.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство РИА Новости.
Независимо от тяжести преступления, это также послужит основанием для отказа в выдаче временного и постоянного вида на жительство.
Кроме того, лица, достигшие 14 лет, обязаны представить справку о несудимости в местные отделения Министерства внутренних дел. Эта справка должна быть выдана в стране происхождения не ранее чем за три месяца до подачи заявления на получение временного или постоянного вида на жительство в России. Лица, совершившие преступления, должны представить соответствующий подтверждающий документ.
Исключения касаются иностранцев в возрасте до 14 лет, признанных беженцами или лиц, получивших политическое или временное убежище, военнослужащих по контракту в Вооруженных силах России или участвовавших в боевых действиях в их составе, а также в случае, если они уже представили такое свидетельство.
Все эти положения также распространяются на лиц без гражданства. Закон предусматривает переходный период для граждан Украины: они не могут представлять справку об отсутствии судимости в течение двух лет.