Հնդկաստանի Ասամ նահանգում ջրհեղեղներից տուժել է ավելի քան 170 հազար մարդ
Հնդկաստանի Ասամ նահանգում հորդառատ անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղներից տուժել է ավելի քան 170 հազար մարդ։  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ NDTV-ն հայտնում է, որ ջրհեղեղներից տուժել է 12 շրջան, 30 վարչական գոտի և 580 գյուղ։
Առավել ծանր իրավիճակ է ստեղծվել Սիվասագար, Չարաիդեո և Ջորհաթ շրջաններում, որտեղ ջրի տակ են անցել բնակավայրեր, վնասվել են ամբարտակներ և երկաթուղային գծեր։ Ավելի քան 10 հազար հեկտար գյուղատնտեսական մշակաբույսեր հեղեղվել են։
Գուվահաթի քաղաքում ջուրը լցվել է տները, վնասել կահույքն ու կենցաղային տեխնիկան։ Մի շարք ընտանիքներ չեն կարողացել սնունդ պատրաստել, քանի որ խոհանոցները հայտնվել են ջրի տակ։
Ջրի բարձր մակարդակի պատճառով խաթարվել է գնացքների երթևեկությունը։ Մի շարք երթուղիներ չեղարկվել, կրճատվել կամ փոխվել են։
Փրկարարական աշխատանքներին ներգրավվել են հնդկական բանակը, Ասամի հրաձիգները և Աղետների արձագանքման ազգային ուժերը։ Ջրհեղեղից կտրված բնակիչներին տարհանելու համար գործարկվել են տասնյակ նավակներ։

More than 170,000 affected by floods in India’s Assam state
More than 170,000 people have been affected by flooding triggered by heavy rainfall in India’s northeastern state of Assam, NDTV reported.
According to the broadcaster, the floods have impacted 12 districts, 30 administrative circles and 580 villages.
The worst-hit areas are the districts of Sivasagar, Charaideo and Jorhat, where residential areas have been inundated and embankments and railway lines have been damaged. More than 10,000 hectares of agricultural land have also been flooded.
In the city of Guwahati, floodwaters entered homes, damaging furniture and household appliances. Many families have been unable to prepare food after their kitchens were submerged.
The high water levels have also disrupted rail services, with several train routes cancelled, shortened or diverted. Rescue operations are under way, involving the Indian Army, the Assam Rifles and the National Disaster Response Force. Dozens of boats have been deployed to evacuate residents stranded by the floods.