Հնդկաստանում երիտասարդների ցույցերը մեծ թափ են հավաքել
Նյու Դելիում հազարավոր ուսանողներ, ծնողներ, ակտիվիստներ և քաղաքական առաջնորդներ երթով շարժվել են դեպի խորհրդարանի շենք՝ կոչ անելով Հնդկաստանի կրթական համակարգի բարեփոխումներ իրականացնել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ցույցը կազմակերպվել է «Խավարասերների ժողովրդական կուսակցություն» երիտասարդական շարժման կողմից:
Դելիի ոստիկանությունը հայտնել է, որ երթն արտոնված չէ: Ոստիկանությունը փորձել է ցրել ցույցը արցունքաբեր գազով:
Ցուցարարները պահանջում են կրթության նախարար Դհարմենդրա Պրադհանի հրաժարականը: Դժգոհությունը կապված է իշխանությունների որոշման հետ՝ չեղարկել բժշկական ինստիտուտների ընդունելության քննությունների արդյունքներն ավելի քան 1 միլիոն մարդու համար: Դրա պատճառ է դարձել քննական հարցերի արտահոսքը, հետևաբար, շատերը ստիպված կլինեն նորից քննություն հանձնել:
Ցույցերը մեծ թափ են ստացել հատկապես հուլիսի 18-ից հետո, երբ շարժման ղեկավար Սոնամ Վանգչուկին, որը 21 օր գտնվում էր հացադուլում, ստիպողաբար տեղափոխել են հիվանդանոց:

В Индии молодежные протесты набирают большой оборот
В Нью-Дели тысячи студентов, родителей, активистов и политических лидеров маршем двинулись к зданию парламента, призывая провести реформы в системе образования Индии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Протест был организован молодежным движением «Народная партия тараканов».
Полиция Дели заявила, что марш не санкционирован. Полиция попыталась разогнать демонстрацию со слезоточивым газом.
Протестующие требуют отставки министра образования Дхармендры Прадхана. Недовольство связано с решением властей аннулировать результаты вступительных экзаменов в медицинские институты для более чем 1 млн человек. Причиной этого стала утечка экзаменационных вопросов, следовательно, многим придется сдавать экзамен заново.
Протесты набрали большой оборот особенно после 18 июля, когда лидера движения Сонама Вангчука, который 21 день находился на голодовке, принудительно перевели в больницу.