Հնդկաստանում երիտասարդների ցույցերը մեծ թափ են հավաքել
Նյու Դելիում հազարավոր ուսանողներ, ծնողներ, ակտիվիստներ և քաղաքական առաջնորդներ երթով շարժվել են դեպի խորհրդարանի շենք՝ կոչ անելով Հնդկաստանի կրթական համակարգի բարեփոխումներ իրականացնել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
Ցույցը կազմակերպվել է «Խավարասերների ժողովրդական կուսակցություն» երիտասարդական շարժման կողմից:
Դելիի ոստիկանությունը հայտնել է, որ երթն արտոնված չէ: Ոստիկանությունը փորձել է ցրել ցույցը արցունքաբեր գազով:
Ցուցարարները պահանջում են կրթության նախարար Դհարմենդրա Պրադհանի հրաժարականը: Դժգոհությունը կապված է իշխանությունների որոշման հետ՝ չեղարկել բժշկական ինստիտուտների ընդունելության քննությունների արդյունքներն ավելի քան 1 միլիոն մարդու համար: Դրա պատճառ է դարձել քննական հարցերի արտահոսքը, հետևաբար, շատերը ստիպված կլինեն նորից քննություն հանձնել:
Ցույցերը մեծ թափ են ստացել հատկապես հուլիսի 18-ից հետո, երբ շարժման ղեկավար Սոնամ Վանգչուկին, որը 21 օր գտնվում էր հացադուլում, ստիպողաբար տեղափոխել են հիվանդանոց:

Youth protests gain momentum in India
Thousands of students, parents, activists and political leaders marched towards India’s parliament in New Delhi, calling for reforms to the country’s education system, Reuters reported.
The demonstration was organised by the youth wing of the Bharatiya Janata Party (BJP).
Delhi Police said the march had not been authorised and attempted to disperse protesters using tear gas. The demonstrators are demanding the resignation of Education Minister Dharmendra Pradhan.
The protests were triggered by the authorities’ decision to cancel the results of medical entrance examinations for more than one million candidates after examination papers were leaked, forcing many applicants to retake the test.
The protests have gathered momentum, particularly since July 18, when Sonam Wangchuk, a leader of the movement who had been on a 21-day hunger strike, was forcibly taken to hospital.