Պարեկային ծառայությունը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում բացահայտել է 2288 հանցագործություն
Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում պարեկային ծառայողները բացահայտել են 2288 հանցագործության դեպք։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ավելացել են թե՛ թմրամիջոցների շրջանառության, թե՛ ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի հայտնաբերման դեպքերը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ներքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, թմրամիջոցների հայտնաբերման ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 80 դեպքով՝ հասնելով 1300-ի, իսկ զենք-զինամթերքի հայտնաբերմանը՝ 35 դեպքով՝ կազմելով 132 դեպք։
19,9 տոկոսով աճել են սառը զենքի հայտնաբերման դեպքերը։
«Պարեկային ծառայողների կողմից բնակչության շրջանում բացատրական աշխատանքի շնորհիվ աճել են ապօրինի պահվող զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնելու դեպքերը։ Հետևողականորեն իրականացվող միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են ֆիզիկական ներգործության, խուլիգանության, գողության, մարմնական վնասվածք պատճառելու, տրանսպորտային միջոցների առևանգման, ապօրինի ծառահատման դեպքեր։
Ուշագրավ է նաև կեղծ փաստաթղթերի հայտնաբերման ցուցանիշը։ Եթե նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում արձանագրվել է 60 դեպք, այս տարի այն 301 է․ 300-ը վարորդական իրավունքի կեղծ վկայականի հայտնաբերման դեպք են»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հետախուզվող անձանց հայտնաբերման ուղղությամբ պարեկային ծառայողների իրականացրած միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել է 90 հետախուզվող անձ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 51-ի դիմաց։

В первом полугодии 2026 года Патрульная служба выявила 2288 преступлений
В Армении сотрудники патрульной службы выявили 2288 преступлений в первом полугодии 2026 года. В результате принятых мер увеличилось количество случаев незаконного оборота наркотиков, а также обнаружения незаконного оружия и боеприпасов.
Как стало известно  Арменпресс из сообщения Министерства внутренних дел, показатель обнаружения наркотиков увеличился на 80 случаев - по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 1300, а показатель обнаружения оружия и боеприпасов увеличилось на 35 случаев, составив в общей сложности 132 случая.
Показатель обнаружения холодного оружия повысился на 19,9 процента.
«Благодаря разъяснительной работе, проводимой патрульными среди населения, увеличилось количество случаев добровольной сдачи незаконно хранившегося оружия и боеприпасов. В результате последовательно применяемых мер были выявлены случаи физического насилия, хулиганства, краж, причинения телесных повреждений, угона транспортных средств и незаконной вырубки деревьев».
Примечателен также показатель выявления поддельных документов. Если в первом полугодии прошлого года было зафиксировано 60 случаев, то в этом году их 301. 300 из них – это случаи выявления поддельных водительских удостоверений», – говорится в сообщении.
В результате мер, принятых сотрудниками Патрульной службы по выявлению разыскиваемых лиц, было выявлено 90 разыскиваемых лиц — против 51 за аналогичный период прошлого года.