ՌԴ-ն սպասում է «3+3» ձևաչափի հերթական հանդիպումների հերթականության համաձայնեցմանը Երևանի և Բաքվի միջև. Զախարովա
Ռուսաստանը սպասում է, որ Բաքուն և Երևանը համաձայնեցնեն Հարավային Կովկասում համագործակցության տարածաշրջանային «3+3» հարթակի մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հաջորդ հանդիպումների անցկացման հերթականությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ համապատասխան պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել 2024 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում կայացած հանդիպման արդյունքներով։
««3+3» հարթակի փորձագիտական առաջին նիստում, որը տեղի է ունեցել 2026 թվականի հունիսի 5-ին՝ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակում, մասնակիցները հանդես են եկել այն դիրքորոշմամբ, որ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ փոխշահավետ տնտեսական կոնկրետ նախագծերի վրա՝ խուսափելով գործընթացի քաղաքականացումից։ Մենք լիովին կիսում ենք այդ մոտեցումը»,- հայտարարել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ հարթակի նախորդ երեք հանդիպումները հերթականությամբ անցկացվել են Մոսկվայում, Թեհրանում և Ստամբուլում։
«3+3» ձևաչափը ստեղծվել է որպես Հարավային Կովկասի երեք երկրներին (Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան) և երեք խոշոր տարածաշրջանային տերություններին՝ Իրանին, Ռուսաստանին և Թուրքիային միավորող հարթակ։ Վրաստանը հարթակի շրջանակներում տեղի ունեցած որևէ հանդիպման չի մասնակցել։

Russia awaits agreement between Yerevan and Baku on the rotation of future 3+3 format meetings, Zakharova says
Russia is awaiting agreement between Yerevan and Baku on the rotation for hosting future meetings of the foreign ministers of the participants in the 3+3 regional cooperation platform for the South Caucasus.
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said this during her weekly briefing.
She recalled that the relevant understanding had been reached following the meeting held in Istanbul in October 2024.
“The participants in the first expert-level meeting of the 3+3 platform, held on 5 June 2026 on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum, agreed that the focus should be placed on concrete mutually beneficial economic projects while avoiding the politicisation of the process. We fully share this approach,” Zakharova said.
She noted that the previous three meetings of the platform had been held in Moscow, Tehran and Istanbul, respectively.
The 3+3 format was established as a regional platform bringing together the three South Caucasus countries—Armenia, Azerbaijan and Georgia—and the three regional powers: Iran, Russia and Türkiye. Georgia has not participated in any meetings held within the framework of the platform.