Պեսկովն Ադրբեջանի հետ տարաձայնությունների առարկա է անվանել Ուկրաինայի թեման
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը տարբեր կերպ են վերաբերվում Ուկրաինայի շուրջ իրադրությանը, սակայն Մոսկվան պրագմատիկ մոտեցում է ցուցաբերում և անհրաժեշտ չի համարում երկկողմ հարաբերությունների հարցերը կապել նման գնահատումների հետ, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
«Գոյություն ունեն մի ամբողջ շարք պետություններ, որոնց հետ մեզ կապում են մոտ հարաբերությունները, և որոնք համաձայն են այդ դիրքորոշմանը. դիրքորոշում, որին մենք կտրականապես համաձայն չենք։ Այո, դա մեր տարաձայնությունների առարկան է», - նշել է նա։
«Միևնույն ժամանակ մենք կարծում ենք, որ դա առիթ չէ, որ այդ հարցն ինչ-որ ստվեր գցի մեր երկկողմ հարաբերությունների վրա, այստեղ մենք պրագմատիկ մոտեցում ենք ցուցաբերում», - հավելել է նա։
Պեսկովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումն ուկրաինական հարցի վերաբերյալ սխալ է: Նրա խոսքով՝ Մոսկվան կշարունակի հետևողականորեն և փաստարկված կերպով բացատրել իր տեսակետն այդ հարցի վերաբերյալ:
Կրեմլի խոսնակը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ Ռուսաստանին և Ադրբեջանին կապում են սերտ հարաբերությունները:

Песков назвал тему Украины предметом разногласий с Азербайджаном
Россия и Азербайджан придерживаются разных точек зрения на ситуацию вокруг Украины, но Москва занимает прагматичную позицию и не считает необходимым связывать вопросы двусторонних отношений с подобными оценками. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, это заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков
“Существует целый ряд государств, с которыми нас связывают близкие отношения и которые разделяют такую позицию - позицию, с которой мы категорически не согласны. Да, это является предметом наших разногласий”, — отметил он.
“Вместе с тем мы считаем, что это не повод для того, чтобы этот вопрос бросал какую-то тень на наши двусторонние отношения, здесь мы придерживаемся прагматичного подхода”, — добавил он.
Песков подчеркнул, что позиция президента Азербайджана Ильхама Алиева по украинскому вопросу ошибочна. И Москва продолжит последовательно и аргументированно объяснять свою точку зрения по этому вопросу.
Пресс-секретарь Кремля в то же время подчеркнул, что Россию и Азербайджан связывают тесные отношения.