Զելենսկին Գերագույն ռադա է ներկայացրել օրինագծեր ռազմական դրության և զորահավաքի երկարաձգման մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Գերագույն ռադա է ներկայացրել օրինագծեր երկրում օգոստոսի 2-ից ռազմական դրությունը և զորահավաքը ևս 90 օրով երկարաձգելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան փաստաթղթերը հրապարակվել են Ուկրաինայի խորհրդարանի կայքում:
Փաստաթղթերն այժմ կներկայացվեն պրոֆիլային հանձնաժողովի քննարկմանը, այնուհետև կդրվեն պատգամավորների ընդհանուր քվեարկության:
Ռազմական դրությունը և ընդհանուր զորահավաքն Ուկրաինայում սահմանվել են 2022 թ. փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի կողմից ռազմական գործողությունների ծավալումից ի վեր: Սա կլինի այդ ռեժիմների արդեն 20-րդ երկարաձգումը:

Зеленский внес в Верховную Раду законопроекты о продлении военного положения и призыве на военную службу
Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную Раду законопроекты о продлении военного положения и военной мобилизации в стране еще на 90 дней со 2 августа. Как сообщает Арменпресс, соответствующие документы опубликованы на сайте парламента Украины.
Документы теперь будут переданы на обсуждение профильного комитета, а затем вынесены на общее голосование депутатов.
Военное положение и всеобщая мобилизация в Украине установлены на 2022 год с момента начала военных действий со стороны России 24 февраля. Это будет 20-е продление этих режимов.