Ռուսաստանի դեսպանը կանչվել է Գերմանիայի ԱԳՆ
Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունից հայտարարել են, որ Բեռլինում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Նեչաևը կանչվել է գերատեսչություն՝ Գերմանիայի, ԵՄ գործընկերների և Ուկրաինայի դեմ ուղղված կիբերարշավի կապակցությամբ։
«Գերմանիայի, ԵՄ գործընկերների և Ուկրաինայի դեմ կիբերհարձակումներն անընդունելի են», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասվում է Գերմանիայի ԱԳՆ-ի X սոցիալական հարթակում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Նախարարությունից հայնտել են, որ իրենք վճռական են տրամադրված նմանօրինակ գործողություններին արձագանքելու հարցում՝ այդ թվում և լրացուցիչ պատժամիջոցների սահմանմամբ։
«Բացի այդ, այսօր մենք կանչեցինք Ռուսաստանի դեսպանին և կրկին ներկայացրինք մեր դիրքորոշումը», - նշել են Գերմանիայի ԱԳՆ-ից։
Ռուսական կողմը հերքում է մասնակցությունը Եվրոպայի տարածքում կիբերհարձակումներին։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոն ևս հայտարարել էր, որ այդ երկրում ՌԴ դեսպանը կանչվել է արտգործնախարարություն՝ բացատրություններ տալու վերջին օրերի կիբերհարձակումների վերաբերյալ, որոնցում ֆրանսիական կողմը ռուսական հետք է տեսնում։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել մի շարք ռուսաստանցիների նկատմամբ՝ մեղադրելով նրանց Լոնդոնի դեմ կիբերհանցագործություններ իրականացնելու մեջ, ինչպես նաև ռազմավերլուծական «Ռիբար» կենտրոնի նկատմամբ։ Բրիտանական կառավարությունը նշում է, որ «Ռիբար» կենտրոնը, որը սև ցուցակում էր ներառվել 2025 թվականի դեկտեմբերին, մասնակցում է Ուկրաինայի «ապակայունացմանն» ուղղված գործողություններին։
Ընդհանուր առմամբ, Լոնդոնը հակառուսական պատժամիջոցների ցանկն ընդլայնել է 10 կետով և կիբեռանվտանգության հետ կապված ցուցակում ներառել է 14 նոր անուն։ Սահմանափակումները, որոնք ենթադրում են Միացյալ Թագավորություն մուտքի արգելք և ակտիվների սառեցում։
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ պատրաստվում են համաչափ քայլեր ձեռնարկել՝ ի պատասխան Լոնդոնի գործողությունների։

Посла России вызвали в МИД Германии
В МИД Германии сообщили, что посол России в Берлине Сергей Нечаев вызван в ведомство в связи с киберкампанией против Германии, партнеров ЕС и Украины.
"Кибератаки против Германии, партнеров ЕС и Украины недопустимы", - говорится в заявлении, опубликованном в микроблоге X МИД Германии, сообщает Арменпресс.
В министерстве сообщили, что намерены отреагировать на подобные действия, в том числе введением дополнительных санкций.
"Кроме того, сегодня мы позвонили российскому послу и еще раз изложили нашу позицию", - сообщили в МИД ФРГ.
Российская сторона отрицает причастность к кибератакам на территории Европы.
Ранее министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро также сообщил, что посол России в этой стране вызван в МИД для дачи объяснений по поводу кибератак последних дней, в которых французская сторона видит российский след.
Ранее стало известно, что Великобритания ввела санкции в отношении ряда россиян, обвинив их в совершении киберпреступлений против Лондона, а также центра военного анализа "Рыбарь". В правительстве Великобритании отмечают, что центр «Рыбарь», который в декабре 2025 года был включен в черный список, участвует в акциях, направленных на «дестабилизацию» Украины.
Всего Лондон расширил список антироссийских санкций на 10 пунктов и включил в список 14 новых имен, связанных с кибербезопасностью. Ограничения, связанные с запретом на въезд в Великобританию и замораживанием активов.