Շարունակվում է աշխատանքը հակառուսական պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի վրա. Կալաս
Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի վրա աշխատանքում դեռևս մնում են չլուծված հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հուլիսի 13-ին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:
«Այսօր մենք ակնկալում ենք համաձայնության հասնել 250 անձանց և կազմակերպությունների ցուցակագրման շուրջ, և միաժամանակ աշխատում ենք պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի ուղղությամբ, որի վերաբերյալ դեռևս համաձայնություն չունենք։
Սա մինչ այժմ մեր իրականացրած ամենամեծ թվով ընդգրկումներն են պատժամիջոցների ցուցակներում։ Դա նաև արձագանք է վերջին շրջանում Ռուսաստանի կողմից քաղաքացիական բնակչության դեմ իրականացված հարձակումներին», - Բրյուսելում լրագրողներին ասել է Կալասը՝ ժամանելով ԵՄ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը։

Work on the EU's 21st sanctions package against Russia continues, Kallas says
Work on the European Union's 21st sanctions package against Russia is continuing, although member states have not yet reached an agreement, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas said on July 13.
Speaking to reporters upon arriving for a meeting of EU foreign ministers in Brussels, Kallas said the ministers were expected to approve 250 new sanctions listings while discussions on the next sanctions package remain under way.
"Today we are hoping to agree on 250 listings, and at the same time we are also working on the 21st sanctions package, where we do not yet have an agreement.
This is the largest number of listings we have adopted so far. It is also a response to Russia's recent attacks against civilians," Kallas said.