2-3 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժ՝ Ապարան քաղաքից 18 կմ հարավ-արևմուտք
ՀՀ ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից հուլիսի 9-ին` տեղական ժամանակով ժամը 11:42-ին (Գրինվիչի ժամանակով` ժամը 07։42-ին), գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40․46⁰ և արևելյան երկայնության 44․24⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով Հայաստան՝ Ապարան քաղաքից 18 կմ հարավ-արևմուտք, օջախի 10 կմ խորությամբ 2․1 մագնիտուդով երկրաշարժ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից, էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 2-3 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում, Ագարակ, Բյուրական, Կարբի, Ափնագյուղ և Արագած գյուղերում՝ 2 բալ ուժգնությամբ:

В Армении произошло землетрясение силой в 2-3 балла в 18 км к юго-западу от города Апаран
9 июля в 11:42 по местному времени (07:42 по Гринвичу) сейсмологическая сеть Территориальной службы сейсмической защиты Министерства внутренних дел Республики Армения зарегистрировала землетрясение магнитудой 2,1 на глубине 10 км, в 18 км к юго-западу от города Апаран с географическими координатами 40,46⁰ северной широты и 44,24⁰ восточной долготы.
Как сообщили “Арменпресс” в спасательной службе, сила землетрясения в эпицентре составила 2-3 балла.
Землетрясение силой в 2 балла ощущалось в городе Аштарак Арагацотнской области, в селах Агарак, Бюракан, Карби, Апнагюг и Арагац.