Անկարայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում առնվազն 50 մլրդ դոլարի պայմանագրեր են ստորագրվել
Անկարայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացված պաշտպանական արդյունաբերության ֆորումի ընթացքում ստորագրվել են առնվազն 50 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է թուրքական «Türkiye» թերթը։
Պարբերականի տեղեկություններով՝ պայմանագրերը վերաբերում են հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերմանը, ինչպես նաև սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ոլորտում համատեղ նախագծերի իրականացմանը։
Ավելի վաղ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել էր, որ դաշինքի 20 անդամ երկիր կմասնակցի Drone Edge նախաձեռնությանը, որի շրջանակում առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում շուրջ 40 միլիարդ դոլար կներդրվի անօդաչու թռչող սարքերի և դրանց դեմ պայքարի միջոցների արտադրության զարգացման համար։
Ռյուտեն շեշտել էր, որ Անկարայի գագաթնաժողովի ընթացքում ՆԱՏՕ-ի երկրները պաշտպանական ոլորտում կկնքեն տասնյակ միլիարդավոր դոլարների պայմանագրեր։
Անկարայում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի երկօրյա գագաթնաժողովին մասնակցում են դաշինքի անդամ 32 երկրների առաջնորդները։ Հուլիսի 8-ին նախատեսված է պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մասնակցությամբ լիագումար նիստը։

At least $50 billion in defense contracts signed on sidelines of NATO summit in Ankara
Defense contracts worth at least $50 billion have been signed during the Defense Industry Forum held on the sidelines of the NATO Summit in Ankara, Turkish newspaper Türkiye reported.
According to the newspaper, the agreements cover the procurement of air defense systems, unmanned aerial vehicles (UAVs), as well as joint projects in the defense and military equipment sectors.
Earlier, NATO Secretary General Mark Rutte announced that 20 NATO member states would participate in the Drone Edge initiative, under which about $40 billion will be invested over the next five years to expand the production of drones and counter-drone capabilities.
Rutte said NATO countries were expected to sign defense contracts worth tens of billions of dollars during the Ankara summit.
Leaders of the alliance's 32 member states are taking part in the two-day NATO summit in Ankara. A plenary session of heads of state and government is scheduled for July 8.