ԱՄՆ-ն անդրադարձել է Չինաստանի կողմից միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի փորձարկմանը
ԱՄՆ-ն հետևել է Չինաստանի կողմից Խաղաղ օվկիանոսում միջուկային սուզանավից առանց մարտալիցքի միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռի փորձնական արձակմանը և կարծում է, որ Պեկինը պետք է մասնակցի սպառազինությունների վերահսկման հարցերի քննարկմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
«Այնպիսի ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն ավելի շատ է աշխատում միջուկային զենքի տարածումը կանխելու ուղղությամբ, Չինաստանն անում է հակառակը։ Պեկինի կողմից միջուկային զենքի արագ և ոչ թափանցիկ կերպով կուտակումը մեծ մտահոգություն է առաջացնում տարածաշրջանի և աշխարհի համար։ Մենք նախկինի նման Չինաստանին կոչ ենք անում ներգրավվել սպառազինությունների վերահսկման վերաբերյալ առարկայական քննարկումներում և ընդունել միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների բոլոր արձակումների, ինչպես նաև տիեզերական արձակումների մասին կանոնավոր ծանուցումների մեխանիզմն այն պարտավորություններին համապատասխան, որոնք ստանձնել են «հնգյակի» (խմբ.՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի) մյուս բոլոր երկրները», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը հուլիսի 6-ին հայտարարել է, որ Ժողովրդաազատագրական բանակի ռազմածովային ուժերը հաջողությամբ իրականացրել են ստորջրյա տեղակայման ռազմավարական հրթիռի փորձնական արձակում Խաղաղ օվկիանոսի ջրատարածքում։ Փորձարկումը եղել է պլանային միջոցառում տարեկան ռազմական պատրաստության շրջանակներում։ Ըստ երկրի արտգործնախարարության՝ Չինաստանը նախապես ծանուցել է շահագրգիռ երկրներին, արձակումն «ուղղված չի եղել որևէ կոնկրետ երկրի կամ թիրախի դեմ»:

Соединенные Штаты отреагировали на испытание Китаем межконтинентальной баллистической ракеты
Соединенные Штаты следили за испытательным запуском Китая межконтинентальной баллистической ракеты без боезапаса с атомной подводной лодки в Тихом океане и считают, что Пекин должен принять участие в обсуждении вопросов контроля над вооружениями. Как передает “Арменпресс”, Госдепартамент США опубликовал по этому поводу заявление.
“В то время как Соединенные Штаты прилагают больше усилий, чем когда-либо, для предотвращения распространения ядерного оружия, Китай делает все наоборот. Быстрое и непрозрачное наращивание Пекином ядерного оружия вызывает серьезную озабоченность в регионе и во всем мире. Мы по-прежнему призываем Китай участвовать в обсуждении по существу контроля над вооружениями и принять механизм регулярных уведомлений обо всех запусках межконтинентальных баллистических ракет, а также о космических запусках в соответствии с обязательствами, которые взяли на себя страны “пятерки” [Совета Безопасности ООН]”, — говорится в заявлении.
Министерство обороны Китая 6 июля объявило об успешном проведении испытательного запуска межконтинентальной баллистической ракеты в Тихом океане. Испытание было запланированным мероприятием в рамках ежегодных военных учений. Министерство иностранных дел страны заявило, что Китай заранее уведомил заинтересованные страны, и запуск не был направлен ни на какую конкретную страну или цель. Тем не менее, страны региона выразили обеспокоенность по поводу запуска ракеты.