Մարզային դպրոցները սեպտեմբերի 1-ից կանցնեն ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության ներքո
Մարզային ենթակայության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից կանցնեն ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության ներքո: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշվեց հուլիսի 6-ին «Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոցում» տեղի ունեցած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ։
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Շիրակի մարզպետի տեղակալ Ալբերտ Այվազյանը, նախարարության և մարզպետի աշխատակազմի ոլորտային պատասխանատուներ, մարզային ենթակայության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններ և վարչատնտեսական համակարգողներ։
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ենթակայության փոփոխության գործընթացին, ԿԳՄՍ նախարարության և մարզպետների աշխատակազմերի գործառույթների ու պատասխանատվությունների տարանջատմանը, ինչպես նաև հետագա համագործակցության և հաղորդակցության արդյունավետ կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը նշեց, որ բարեփոխումների հիմնական նպատակն է ապահովել հանրակրթական դպրոցներում միասնական չափանիշների կիրառումը՝ անկախ դրանց աշխարհագրական դիրքից և աշակերտների թվաքանակից։
Ընդգծվեց, որ դպրոցները ԿԳՄՍ նախարարության անմիջական ենթակայության ներքո կենտրոնացնելը կնպաստի հանրակրթության ոլորտում միասնական քաղաքականության իրականացմանն ու կրթության որակի հավասար պայմանների ապահովմանը։

Областные общеобразовательные учебные заведения с 1 сентября 2026 года перейдут под подчинение министерства образования, науки, культуры и спорта
Областные общеобразовательные учебные заведения с 1 сентября 2026 года перейдут под подчинение министерства образования, науки, культуры и спорта. Как сообщает корр. Арменпресс, об этом было отмечено в ходе рабочего совещания, состоявшегося 6 июля в школе № 41 города Гюмри.
В совещании принимали участие заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Араксия Сваджян, заместитель губернатора Ширакской области Альберт Айвазян, профильные ответственные лица аппаратов министерства и губернатора, директора и административно-экономические координаторы областных общеобразовательных учебных заведений.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся процесса изменения подчинения общеобразовательных учебных заведений, разграничения функций и обязанностей аппаратов министерства образования, науки, культуры и спорта и губернаторов, а также эффективной организации дальнейшего сотрудничества и коммуникации.
Заместитель министра Араксия Сваджян отметила, что основной целью реформ является обеспечение применения единых стандартов в общеобразовательных школах — независимо от их географического положения и количества учеников.
Было подчеркнуто, что централизация школ под непосредственным подчинением министерства образования, науки, культуры и спорта содействует реализации единой политики в сфере общего образования и обеспечению равных условий качества образования.