Վարչապետը Հայաստանի նավթամթերքի շուկայում կայունությունը կապում է մենաշնորհների վերացման հետ
Հայաստանում նավթամթերքի շուկան ավելի դիմակայուն է դարձել մենաշնորհների վերացման և ներկրողների թվի ավելացման արդյունքում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով վառելիքի շուկայում հնարավոր մատակարարման ռիսկերին և գնային տատանումներին։
Լրագրողը հետաքրքրվեց՝ արդյոք կառավարությունն ունի գնահատական բենզինի և դիզվառելիքի մատակարարման հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով Ռուսաստանում վառելիքի շուկայում վերջին սահմանափակումները և այն, որ Հայաստանի ներմուծման զգալի մասը կատարվում է Ռուսաստանից։
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի նավթամթերքի շուկայում վերջին տարիներին կատարված փոփոխությունները հնարավորություն են տվել նվազեցնել կախվածությունը սահմանափակ թվով մատակարարներից։
«Անկախությունը քչերից կախվածությունը շատերից կախվածությամբ փոխարինելն է»,- նշեց վարչապետը։
Նա ընդգծեց, որ աշխարհում տեղի ունեցող զարգացումների պայմաններում Հայաստանի նավթամթերքի շուկայում նախկինին բնորոշ ցնցումներ չեն արձանագրվում։
«Նախկինում, երբ ինչ-որ մեկը փռշտում էր, Հայաստանի նավթամթերքի շուկան ցնցումների էր ենթարկվում։ Մենք վաղուց նախապատրաստվել էինք դրան՝ մոնոպոլիաները վերացնելով»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում այժմ գործում են բենզին ներկրող տասնյակ ընկերություններ, կան նոր ներդրումներ և բենզալցակայանների նոր ցանցեր, միաժամանակ շարունակում են գործել նաև հին ցանցերը։
Փաշինյանը վստահություն հայտնեց, որ շուկայական մեխանիզմներով հնարավոր կլինի կարգավորել իրավիճակը։
Միևնույն ժամանակ վարչապետը նշեց, որ նավթամթերքի շուկայում գների հնարավոր բարձրացումը կարող է պայմանավորված լինել գլոբալ իրավիճակով։
«Գնի բարձրացումը գլոբալ իրավիճակի հետ է կապված։ Նավթամթերքի շուկայում գների գլոբալ ազդեցությունից մենք չենք կարող զերծ մնալ»,- ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр Пашинян связывает стабильность на рынке нефтепродуктов Армении с ликвидацией монополий
Рынок нефтепродуктов в Армении стал более устойчивым в результате ликвидации монополий и увеличения числа импортеров. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись возможных рисков поставок и ценовых колебаний на рынке топлива.
Журналист поинтересовался, есть ли у правительства оценка относительно возможных рисков поставок бензина и дизельного топлива с учетом последних ограничений на рынке топлива в России и того, что значительная часть импорта Армении осуществляется из России.
По словам Пашиняна, изменения, произошедшие в последние годы на рынке нефтепродуктов Армении, дали возможность снизить зависимость от ограниченного числа поставщиков.
«Независимость — это замена зависимости от немногих на зависимость от многих», — отметил премьер-министр.
Он подчеркнул, что в условиях происходящих в мире развитий на рынке нефтепродуктов Армении не фиксируются потрясения, характерные для прошлого.
«Раньше, когда кто-то чихал, рынок нефтепродуктов Армении подвергался потрясениям. Мы давно подготовились к этому, ликвидировав монополии», — сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, в Армении сейчас действуют десятки компаний, импортирующих бензин, есть новые инвестиции и новые сети автозаправочных станций, в то же время продолжают действовать и старые сети.
Пашинян выразил уверенность, что рыночными механизмами удастся урегулировать ситуацию.
В то же время премьер-министр отметил, что возможное повышение цен на рынке нефтепродуктов может быть обусловлено глобальной ситуацией.
«Повышение цены связано с глобальной ситуацией. Мы не можем остаться в стороне от глобального влияния цен на рынке нефтепродуктов», — сказал Пашинян.