Աննա Վարդապետյանը եվրոպական երկրներից ժամանած դատախազներին նվիրել է Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի» աշխատությունը
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Եվրոպական դատախազների երկխոսության հայկական հարթակի շրջանակում անցկացվող համաժողովին մասնակցելու նպատակով, եվրոպական երկրներից ժամանած դատախազներին նվիրել է Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի» աշխատության վերահրատարակված անգլերեն թարգմանությունը:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից։
2025 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Գլխավոր դատախազությունն ու Մատենադարանը կազմակերպել էին «Մխիթար Գոշի «Գիրք դատաստանի»-ն՝ համաշխարհային հիշողության շտեմարանում. արդի իրավունքի միջնադարյան ակունքները» խորագրով միջազգային երկօրյա գիտաժողով, որի շրջանակում մասնագիտական հանրույթին էր ներկայացվել Մխիթար Գոշի «Գիրք Դատաստանի» աշխատության վերահրատարակված անգլերեն թարգմանությունը:

Анна Вардапетян подарила прокурорам европейских стран “Судебник” Мхитара Гоша
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках конференции Армянской платформы диалога европейских прокуроров представила прибывшим из европейских стран прокурорам переведенный на английский язык “Судебник” Мхитара Гоша.
“Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение прокуратуры.
29 октября 2025 года Генеральная прокуратура и Матенадаран провели международную двухдневную конференцию под названием “ “Судебник” Мхитара Гоша в базе данных мировой памяти. Средневековые истоки современного права”, в рамках которой профессиональному сообществу был представлен переведенный на английскй язык “Судебник” Мхитара Гоша.