ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողությունների ընթացքում մոտ 5 հազար թռիչք է կատարել Եվրոպայի ռազմակայաններից. Ռյուտե
Ամերիկյան մոտ 5 հազար ինքնաթիռ է օդ բարձրացել Եվրոպայի ավիաբազաներից Իրանի դեմ ռազմական գործողության շրջանակում, ինչը վկայում է, որ Եվրոպան մնում է Վաշինգտոնի կարևոր ռազմական դաշնակիցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Financial Times թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն:
«Եթե նայեք ընդհանուր պատկերին, ապա երևում է, որ եվրոպական երկրները կատարում են իրենց խոստումները: Դա հանգեցրել է այն բանին, որ 4 հազար, գուցե նույնիսկ ընդհուպ մինչև 5 հազար ամերիկյան թռիչքներ են իրականացվել Եվրոպայի օդանավակայաններից՝ «Էպիկական ցասում» գործողության շրջանակում», - ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը: Ռյուտեն վստահություն է հայտնել, որ «Եվրոպան կրկին խոշոր հարթակ է Միացյալ Նահանգների ուժի դրսևորման համար»:
Նա ընդունել է, որ «ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ-ն հիասթափված է առանձին դեպքերից, երբ եվրոպացիները միշտ չէ, որ կատարել են» երկկողմ համաձայնագրերը: «Ես չեմ ասում, որ այդ առանձին դեպքերը, որոնք հիասթափություն են առաջացրել, գոյություն չունեն, բայց ընդհանուր առմամբ պատկերը շատ դրական է», - ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:

США в ходе операций против Ирана совершили с военных баз в Европе около 5 000 вылетов: Марк Рютте
Около 5000 американских самолетов поднялись в воздух с европейских авиабаз в рамках военной операции США против Ирана, что свидетельствует о том, что Европа остается важным военным союзником Вашингтона. Как передает “Арменпресс”, это заявил генеральный секретарь НАТО Марк Рютте в интервью Financial Times.
“Если посмотреть на общую картину, то видно, что европейские страны выполняют свои обещания. Это привело к тому, что 4 000, может даже вплоть до 5 000 американских вылетов были осуществлены из европейских аэропортов в поддержку операции “Эпическая ярость”, — сказал генеральный секретарь НАТО. Рютте выразил уверенность, что “Европа вновь является крупной платформой для проецирования силы Соединенными Штатами”.
Он признал, что “в целом в США испытывают разочарование из-за отдельных случаев, когда европейцы не всегда выполняли” двусторонние соглашения. “Я не говорю, что этих отдельных случаев, вызывающих разочарование, не существует, но в целом картина очень позитивная”, — заключил генеральный секретарь НАТО.