Կիպրոսը ExxonMobil-ի և QatarEnergy-ի հետ համաձայնագիր է ստորագրել գազի հանքավայրերի առևտրային զարգացման վերաբերյալ
Կիպրոսի Հանրապետությունը, ExxonMobil-ը և QatarEnergy-ն ստորագրել են հռչակագիր Գլաուկուս և Պեգասուս բնական գազի հանքավայրերի առևտրային կենսունակության վերաբերյալ, ինչպես նաև փաստաթուղթ՝ համագործակցության շարունակության վերաբերյալ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը փաստաթղթի ստորագրումը որակել է որպես ռազմավարական նշանակության կարևորագույն իրադարձություն։ Կիպրոսի էներգետիկայի նախարար Միխալիս Դամիանոսն իր հերթին ընդգծել է, որ տվյալ քայլն ավելի է ամրապնդում երկրի դիրքերը տարածաշրջանային էներգետիկ ոլորտում և նոր թափ է հաղորդում Արևելյան Միջերկրականի աճող դերին՝ որպես զարգացող էներգետիկ հանգույց։
Ավելի վաղ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը նախագահական պալատում ընդունել էր ExxonMobil-ի և Qatar Energy-ի պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահը նշել էր. «Այն փաստը, որ ExxonMobil-ը և Qatar Petroleum-ը գործում են մեր բացառիկ տնտեսական գոտում, չափազանց նշանակալի զարգացում է: Ես պետք է հրապարակավ գովաբանեմ ձեր աշխատանքը, ձեր պրոֆեսիոնալիզմը և էներգետիկայի ոլորտում ձեր առաջնորդությունը։ Մենք շատ ուրախ ենք և ոգևորված ձեզ հետ համագործակցելու համար»:
ExxonMobil-ի փոխնախագահ Ջոն Արդիլն իր հերթին նշել է, որ ընկերությունը 2017 թվականից ի վեր մեծ ճանապարհ է անցել՝ ընդգծելով, որ երբեք չի կարելի ի սկզբանե ընդունել, որ արդյունքներ կգրանցվեն։ Այս դեպքում հայտնաբերվել են երկու հանքավայրեր, որոնք նա որակել է որպես հիանալի նորություն Կիպրոսի համար։ Նա հավելել է, որ հաջորդ խնդիրը դրանց մշակումն է՝ նշելով, որ նախագիծը շատ հաջողակ է եղել բոլոր ներգրավված կողմերի համար։
«Ներդրումների ծավալի վերաբերյալ վերջնական որոշումը սպասվում է 2029 թվականին՝ ուսումնասիրությունների և նախապատրաստական ​​աշխատանքների ավարտից հետո։ Շուկայի մեկնարկը և արտադրությունը նախատեսվում է 2033 թվականին»,- ասել է Արդիլը։

Cyprus signs agreement with ExxonMobil and QatarEnergy on commercial development of gas fields
The Republic of Cyprus, ExxonMobil and QatarEnergy have signed a declaration on the commercial viability of the Glaucus and Pegasus natural gas fields, as well as a separate document on continuing their cooperation, Euronews reported.
Cypriot President Nikos Christodoulides described the signing of the documents as an event of major strategic importance. Cyprus Energy Minister Michalis Damianos, for his part, said the move further strengthens the country’s position in the regional energy sector and gives new momentum to the Eastern Mediterranean’s growing role as an emerging energy hub.
Earlier, Christodoulides received a delegation from ExxonMobil and QatarEnergy at the Presidential Palace.
Welcoming the delegation, the president said: “The fact that ExxonMobil and QatarEnergy are operating in our exclusive economic zone is an extremely significant development. I would like to publicly commend your work, your professionalism and your leadership in the energy sector. We are very pleased and excited to cooperate with you.”
ExxonMobil Vice President John Ardill said the company has come a long way since 2017, stressing that positive results should never be taken for granted from the outset.
“In this case, two gas fields have been discovered, which is excellent news for Cyprus,” he said, adding that the next challenge is to develop them and noting that the project has been highly successful for all parties involved.
“The final investment decision is expected in 2029, following the completion of studies and preparatory work. Market launch and production are scheduled for 2033,” Ardill said.