Կիպրոսը ExxonMobil-ի և QatarEnergy-ի հետ համաձայնագիր է ստորագրել գազի հանքավայրերի առևտրային զարգացման վերաբերյալ
Կիպրոսի Հանրապետությունը, ExxonMobil-ը և QatarEnergy-ն ստորագրել են հռչակագիր Գլաուկուս և Պեգասուս բնական գազի հանքավայրերի առևտրային կենսունակության վերաբերյալ, ինչպես նաև փաստաթուղթ՝ համագործակցության շարունակության վերաբերյալ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը փաստաթղթի ստորագրումը որակել է որպես ռազմավարական նշանակության կարևորագույն իրադարձություն։ Կիպրոսի էներգետիկայի նախարար Միխալիս Դամիանոսն իր հերթին ընդգծել է, որ տվյալ քայլն ավելի է ամրապնդում երկրի դիրքերը տարածաշրջանային էներգետիկ ոլորտում և նոր թափ է հաղորդում Արևելյան Միջերկրականի աճող դերին՝ որպես զարգացող էներգետիկ հանգույց։
Ավելի վաղ Նիկոս Քրիստոդուլիդեսը նախագահական պալատում ընդունել էր ExxonMobil-ի և Qatar Energy-ի պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին՝ նախագահը նշել էր. «Այն փաստը, որ ExxonMobil-ը և Qatar Petroleum-ը գործում են մեր բացառիկ տնտեսական գոտում, չափազանց նշանակալի զարգացում է: Ես պետք է հրապարակավ գովաբանեմ ձեր աշխատանքը, ձեր պրոֆեսիոնալիզմը և էներգետիկայի ոլորտում ձեր առաջնորդությունը։ Մենք շատ ուրախ ենք և ոգևորված ձեզ հետ համագործակցելու համար»:
ExxonMobil-ի փոխնախագահ Ջոն Արդիլն իր հերթին նշել է, որ ընկերությունը 2017 թվականից ի վեր մեծ ճանապարհ է անցել՝ ընդգծելով, որ երբեք չի կարելի ի սկզբանե ընդունել, որ արդյունքներ կգրանցվեն։ Այս դեպքում հայտնաբերվել են երկու հանքավայրեր, որոնք նա որակել է որպես հիանալի նորություն Կիպրոսի համար։ Նա հավելել է, որ հաջորդ խնդիրը դրանց մշակումն է՝ նշելով, որ նախագիծը շատ հաջողակ է եղել բոլոր ներգրավված կողմերի համար։
«Ներդրումների ծավալի վերաբերյալ վերջնական որոշումը սպասվում է 2029 թվականին՝ ուսումնասիրությունների և նախապատրաստական ​​աշխատանքների ավարտից հետո։ Շուկայի մեկնարկը և արտադրությունը նախատեսվում է 2033 թվականին»,- ասել է Արդիլը։

Кипр подписал соглашение о коммерческой разработке газовых месторождений с ExxonMobil и QatarEnergy
Республика Кипр, ExxonMobil и QatarEnergy подписали декларацию о коммерческой рентабельности месторождений природного газа «Глафкос» и «Пегас», а также документ о продолжении их сотрудничества.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Euronews, pрезидент Республики Никос Христодулидис назвал это «вехой стратегического значения». Министр энергетики Кипра Михалис Дамианос подчеркнул, что подобный шаг ещё больше укрепляет позиции страны в энергетике региона и придаёт новый импульс растущей роли Восточного Средиземноморья как формирующегося энергетического хаба.
Ранее Никос Христодулидис принял в Президентском дворце делегацию ExxonMobil и Qatar Energy. Приветствуя гостей, президент заявил: «Тот факт, что ExxonMobil и Qatar Petroleum работают в нашей исключительной экономической зоне, - одно из важнейших событий. Я должен публично похвалить вашу работу, ваш профессионализм, ваше лидерство в энергетическом секторе, мы очень рады и воодушевлены тем, что работаем с вами».
Со своей стороны вице-президент ExxonMobil Джон Ардилл отметил, что с 2017 года компания проделала долгий путь, подчеркнув, что никогда нельзя заранее считать, что будут получены результаты. В данном случае были открыты два месторождения, что, по его словам, является прекрасной новостью для Кипра. Он добавил, что следующая задача - их разработка, проект, по его мнению, оказался очень успешным для всех участников.
По словам Ардилла, окончательное решение по объёму инвестиций ожидается в 2029-м, после завершения исследований и подготовительных работ. Запуска и добычи следует ждать в 2033 году.