Փաշինյանն Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն արձագանքելու կարիք չի տեսնում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն արձագանքելու կարիք չի տեսնում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թեմային Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում։ «Արձագանքի կարիք չենք տեսնում քանի որ կարծում ենք Հայոց ցեղասպանության զենքայնացման թեմայի մեջ չմտնելը բխում է ՀՀ շահերից»,-նշել է Փաշինյանը։
Հունիսի 28-ին Իսրայելի կառավարությունը միաձայն հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու ԱԳ նախարար Գիդեոն Սաարի ներկայացրած նախագծին։
Ավելի վաղ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախագծին:

Pashinyan says no response needed to Israel’s recognition of the Armenian Genocide
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said he sees no need to respond to Israel’s recognition of the Armenian Genocide.
Pashinyan addressed the issue during a briefing with reporters following a meeting of the Board of the Civil Contract party.
“We see no need to respond because we believe that refraining from entering into the issue of the weaponization of the Armenian Genocide is in the interests of the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
On June 28, the Israeli government unanimously approved a proposal submitted by Foreign Minister Gideon Sa’ar to officially recognize the Armenian Genocide.
Earlier, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu had said he supported the proposal to recognize the Armenian Genocide.