ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը հանդիպել է արտահանում իրականացնող գործարարների հետ
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հունիսի 25-ին հանդիպել է արտահանում իրականացնող գործարարների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման նպատակն էր քննարկել պետական աջակցության գործող ծրագրերը և լսել գործարարների առաջարկները՝ դրանք առավել արդյունավետ ու հասցեական դարձնելու համար։
Քննարկվել են նաև հայկական արտադրանքի մրցունակության բարձրացմանը, արտահանման նոր ուղղությունների զարգացմանը, արտահանման ծավալների ավելացմանը և միջազգային շուկաներում հայկական արտադրանքի ներկայության ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր։
Նախարարն ընդգծել է, որ արտահանման խթանումն ու շուկաների դիվերսիֆիկացումը Կառավարության տնտեսական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից են։
Նա ներկայացրել է Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք միտված են արտահանողների առջև ծառացած խնդիրների լուծմանն ու նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
Գործարարները ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները, արտաքին շուկաներում առկա ռիսկերը, ինչպես նաև ոլորտի զարգացմանն ուղղված առաջարկներն ու տեսլականը։

Министр экономики Армении провел встречу с осуществляющими экспорт предпринимателями
Министр экономики Армении Геворг Папоян 25 июня встретился с осуществляющими экспорт предпринимателями. Во встрече также приняла участие заместитель министра Анушик Аветисян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства экономики, целью встречи было обсуждение действующих программ государственной поддержки и сбор предложений предпринимателей для повышения их эффективности и адресности.
Были также обсуждены вопросы, касающиеся повышения конкурентоспособности армянской продукции, развития новых направлений экспорта, увеличения объемов экспорта и расширения присутствия армянской продукции на международных рынках.
Министр подчеркнул, что стимулирование экспорта и диверсификация рынков являются ключевыми направлениями экономической политики правительства.
Он представил реализуемые министерством экономики программы, направленные на решение стоящих перед экспортерами проблем и создание новых возможностей.
Предприниматели представили свои опасения, существующие риски на внешних рынках, а также направленные на развитие сферы предложения и видение.