Հայաստանի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները քննարկել են առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը հյուրընկալել է Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) առևտրային ներկայացուցիչ Ռիշան Չաուդհրիին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատան գյուղատնտեսական հարցերով (USDA) ավագ մասնագետ Դեմնա Ձիրկվաձեին, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Էյքլերին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՍԱՏՄ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանից Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, ինչպես նաև Թուրքիայի տարածքով այլ երկրներ տարանցիկ փոխադրվող գյուղատնտեսական մթերքների, ծաղիկների արտահանման, բուսասանիտարական հավաստագրերի տրամադրման, ապրանքների հետագծելիության ապահովման, TRACES համակարգում տնտեսավարողների գրանցման, մթերքներում մնացորդային նյութերի առավելագույն թույլատրելի քանակի, լաբորատոր կարողությունների զարգացման վերաբերյալ հարցերը։
Կողմերը, դիտարկելով երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացմանը խոչընդոտող խնդիրները, ընդգծել են դրանց հաղթահարման ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման կարևորությունը։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնել երկու երկրների լիազոր մարմինների միջև համագործակցությունը, ինչը կնպաստի առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և շուկայի բազմակողմանի զարգացմանը։

Представители Армении и США обсудили вопросы, связанные с активизацией товарооборота
Руководитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения Тигран Петросян принял торгового представителя по сельскохозяйственным вопросам (USDA) посольства США в Анкаре Ришана Чаудхри, старшего специалиста по сельскохозяйственным вопросам (USDA) посольства США в Грузии Демну Дзирквадзе, и руководителя экономического и торгового отдела посольства США в Армении Эдварда Эйхлера.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз Инспекционного органа РА, в ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся экспорта сельскохозяйственной продукции и цветов, перевозимых из Армении в Соединенные Штаты Америки, а также в другие страны транзитом через Турцию, выдачи фитосанитарных сертификатов, обеспечения прослеживаемости продукции, регистрации экономических операторов в системе TRACES, максимально допустимого количества остаточных веществ в продукции и развития лабораторного потенциала.
Стороны, рассматривая проблемы, препятствующие развитию торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, подчеркнули важность принятия совместных мер по их преодолению.
Была достигнута договоренность об углублении сотрудничества между уполномоченными органами двух стран, что будет способствовать активизации товарооборота, укреплению экономических связей и всестороннему развитию рынка.