Փամբակ գետում հայտնաբերվել է 13-ամյա աղջկա մարմինը
«Այսօր՝ ժամը 14։25-ի սահմաններում, Փամբակ գետում՝ ենթադրյալ դեպքի վայրից շուրջ 550 մ․ հեռավորության վրա, ՆԳՆ փրկարար ծառայության ջրասուզակը հայտնաբերել է հունիսի 15-ից որոնվող 2013 թվականի ծնված Նարինե Մարտիրոսյանի մարմինը։
Որոնողական աշխատանքներին ներգրավվել էին փրկարարական և ոստիկանական ծառայողներ, կամավորներ, ջրասուզակներ, անօդաչու թռչող սարքեր, օգտագործվել են նաև նավակներ ու այլ տեխնիկական միջոցներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 17-ին էլ Փամբակ գետում հայտնաբերվել էր 7-ամյա Նարե Մարտիրոսյանի մարմինը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 15-ին ժամը 14։45-ին Լոռու մարզային օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ էր ստացվել երեխայի խեղդվելու վերաբերյալ։ Այնուհետև ժամը 17։05-ին ստացվել էր մեկ այլ ահազանգ, որ 7 և 13 տարեկան քույրերը Վանաձոր քաղաքի Նարեկացի փողոցի հասցեներից մեկից դուրս են եկել և չեն հասել նախատեսված վայր։

Rescue teams recover body of missing 13-year-old in Armenian city
Rescue teams in the Armenian city of Vanadzor have recovered the body of the 13-year-old girl who had been missing since June 15, bringing the search for the two sisters to a conclusion.
The discovery follows days of intensive search operations along the Pambak River, where authorities previously located the body of the younger sibling, 7-year-old Nare Martirosyan, on June 17 at approximately 9:30 a.m. The child was found around 500 meters downstream from the location where she is believed to have entered the water.
The body of the second sister, Marine Martirosyan, was also found in the Pambak River by a diver, approximately 550 meters from the location where she is believed to have fallen into the river, the Rescue Service said.
The girls were last seen leaving an address on Narekatsi Street in Vanadzor on June 15, prompting a large-scale search effort involving emergency services, police units, divers, and volunteers.