Նորվեգիան գլխավոր հյուպատոսություն կբացի Գրենլանդիայում
Նորվեգիան Գրենլանդիայի մայրաքաղաք Նուուկում կբացի գլխավոր հյուպատոսություն, որը կգլխավորի նորվեգացի դիվանագետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այս մասին հունիսի 19-ին հայտարարել է Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գահր Ստյորեն։
«Վերին Հյուսիսի տարածաշրջանը շարունակում է մնալ Նորվեգիայի կարևորագույն ռազմավարական առաջնահերթությունը, իսկ Արկտիկան միջազգային քաղաքականության և անվտանգության տեսանկյունից գնալով ավելի մեծ նշանակություն է ձեռք բերում», - մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ստյորեն։
Նրա խոսքով՝ «Նուուկում գլխավոր հյուպատոսության բացումը կուժեղացնի ինչպես քաղաքական շփումները, այնպես էլ համագործակցությունը տարածաշրջանում առկա ընդհանուր շահերի շուրջ»։
Գրենլանդիան ինքնավար կղզի է, որը գտնվում է Դանիայի Թագավորության կազմում։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գրենլանդիան ձեռք բերելու կամ դրա նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու նախաձեռնությունը լարվածություն է առաջացրել Վաշինգտոնի և ՆԱՏՕ-ի եվրոպական անդամների հարաբերություններում։

Norway to open consulate in Greenland, supporting Arctic strategy
U.S. President ​Donald Trump's push to acquire or ⁠control Greenland, a semi-autonomous island ​under the Kingdom of Denmark, ​has strained relations between Washington and European NATO members.
"The High North remains ​Norway's most important strategic ​priority, and the Arctic is becoming increasingly ‌important ⁠for international politics and security," Stoere told a press conference, according to Reuters.
"A Consulate General in Nuuk ​will strengthen ​both ⁠political contact and cooperation on shared interests in ​the region," he said.
France ​earlier ⁠this year opened a consulate in Greenland, while the United States ⁠last ​month moved its ​existing consulate to a bigger venue.