Հայաստանը՝ պաշտպանական նորարարության և արհեստական բանականության հանգույց. ԲՏԱ նախարարի ելույթը Փարիզում
Eurosatory 2026 միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդես է եկել ամփոփիչ ելույթով՝ «Պաշտպանական արդյունաբերական համագործակցություն. մատակարարման շղթաներ, տաղանդներ և փոքր պետությունների դերը» խորագրի ներքո։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, իր ելույթում Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է ՀՀ ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման հայեցակարգային մոտեցումները՝ ընդգծելով, որ փոքր երկրները ևս արհեստական բանականության և տեխնոլոգիական առաջընթացի դարաշրջանում կարող են լինել մրցունակ՝ շնորհիվ ճկունության և նպատակային ներդրումների։
Արհեստական բանականությունն արագորեն դառնում է հիմնարար տեխնոլոգիա ժամանակակից պաշտպանական համակարգերում: Սակայն միայն տեխնոլոգիան բավարար չէ: Նախարարի համոզմամբ՝  իրական մրցակցային առավելությունը շարունակում է մնալ մարդկային կապիտալը: Հայաստանը շարունակում է մեծ ներդրումներ կատարել ինժեներական կրթության, ստարտափների զարգացման, գիտահետազոտական ինստիտուտների և համաշխարհային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների հետ գործընկերության մեջ: Նպատակը հստակ է՝ ստեղծել միջավայր, որտեղ տաղանդները կարող են դրսևորվել, ստեղծել և ընդլայնել արտադրանքներ, որոնք կնպաստեն թե՛ տնտեսական զարգացմանը, թե՛ ազգային անվտանգությանը:
Նախարարը փաստել է, որ վերջին 4-5 տարիների ընթացքում ՀՀ ռազմարդյունաբերական ոլորտում արձանագրվել է որակական թռիչք. պետական պատվերների համակարգի միջոցով ոլորտում ներդրվել է 172 միլիարդ դրամ, և ընդունվել է որոշում՝ հավելյալ 190 միլիարդ դրամի նոր երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքելու մասին։ Այս քաղաքականության արդյունքում ոլորտի շրջանառությունը ներքին տնտեսությունում հասել է շուրջ 70 միլիարդ դրամի, իսկ հայկական ռազմական արտադրանքն արդեն իսկ արտահանվում է։
Այսպիսով՝ ապագան պատկանում է ոչ թե մեկուսացված արդյունաբերական բազաներին, այլ փոխկապակցված էկոհամակարգերին, որոնք ունակ են միասին ճանապարհ հարթել նորարարությունների համար: Նախարարի համոզմամբ՝  նորարարական էկոհամակարգերը ծաղկում են, երբ ստարտափները կարողանում են արագ փորձարկել, ձախողել, սովորել և կատարելագործվել: Ուստի, ջանքեր չեն խնայվում փորձարկումների ընթացակարգերը պարզեցնելու և իրական օպերատիվ միջավայրերի հասանելիությունը մեծացնելու ուղղությամբ:
Գլոբալ մրցակցությունում հաջողելու համար Հայաստանը զարգացնում է «ԱԲ գործարանների պարտեզի» (AI Factory Garden) իր տեսլականը, ինչը հայկական պաշտպանական ընկերություններին թույլ է տալիս իրականացնել բարդ ինժեներական մոդելավորումներ և անհրաժեշտ փորձարկումներ, որտեղ պետությունը տրամադրում է անհրաժեշտ ռեսուրսներ և ենթակառուցվածքներ։
Նախարարն ընդգծել է միջազգային համագործակցությունների խթանման պատրաստակամությունը՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարությունը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում արտահանման լիցենզավորման ընթացակարգերի պարզեցման ուղղությամբ, ինչը կապահովի հայկական տեխնոլոգիական լուծումների մուտքը համաշխարհային շուկաներ։ Հայաստանը սպառողից վերածվում է աշխարհին բարձր տեխնոլոգիական արդյունք առաջարկող գործընկերոջ, որտեղ գիտական ներուժը, էներգետիկ հնարավորությունները և հաշվարկային հզորությունները միասնաբար ծառայում են ազգային անվտանգության և տեխնոլոգիական առաջընթացի ապահովմանը:
«Միասին մենք կարող ենք կառուցել մատակարարման շղթաներ, որոնք ավելի դիմակայուն են, մշակել տեխնոլոգիաներ, որոնք ավելի արդյունավետ են, ստեղծել պաշտպանական արդյունաբերական էկոհամակարգ, որն ավելի ուժեղ է, քանի որ հիմնվում է ինչպես մեծ, այնպես էլ փոքր պետությունների կարողությունների վրա»,- ելույթն ամփոփել է Մխիթար Հայրապետյանը:

Армения – хаб оборонных инноваций и искусственного интеллекта: выступление министра ВТП РА в Париже
В рамках международной выставки Eurosatory 2026 министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян выступил с речью на тему «Оборонно-промышленное сотрудничество: цепочки поставок, таланты и роль малых государств».
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Министерства ВТП, в своем выступлении Мхитар Айрапетян представил концептуальные подходы к развитию военно-промышленного комплекса Армении, подчеркнув, что даже малые страны могут быть конкурентоспособными в эпоху искусственного интеллекта и технологического прогресса благодаря гибкости и целенаправленным инвестициям.
Искусственный интеллект быстро становится фундаментальной технологией в современных системах обороны. Однако одной технологии недостаточно. По словам министра, реальным конкурентным преимуществом по-прежнему остается человеческий капитал. Армения продолжает вкладывать значительные средства в инженерное образование, развитие стартапов, научно-исследовательские институты и партнерство с ведущими мировыми технологическими компаниями. Цель ясна: создать среду, где таланты смогут проявить себя, создавать и масштабировать продукцию, которая будет способствовать как экономическому развитию, так и национальной безопасности.
Министр отметил, что за последние 4-5 лет в военно-промышленном секторе Армении зафиксирован качественный скачок. В этот сектор через систему государственных заказов инвестировано 172 миллиарда драмов, и принято решение заключить новые долгосрочные контракты еще на 190 миллиардов драмов. В результате этой политики оборот сектора в отечественной экономике достиг около 70 миллиардов драмов, и армянская военная продукция уже экспортируется.
Таким образом, будущее принадлежит не изолированным промышленным базам, а взаимосвязанным экосистемам, способным совместно прокладывать путь для инноваций. По словам министра, инновационные экосистемы процветают, когда стартапы имеют возможность быстро тестировать, ошибаться, учиться и совершенствоваться. Поэтому прилагаются все усилия для упрощения процедур тестирования и расширения доступа к реальным оперативным средам.
Для достижения успеха в глобальной конкуренции Армения разрабатывает концепцию «Фабрики искусственного интеллекта» (AI Factory Garden), которая позволит армянским оборонным компаниям проводить сложные инженерные симуляции и необходимые испытания, при этом государство предоставит необходимые ресурсы и инфраструктуру.
Министр подчеркнул готовность к развитию международного сотрудничества, отметив, что правительство Армении предпринимает последовательные шаги по упрощению процедур экспортного лицензирования, что обеспечит выход армянских технологических решений на мировые рынки. Армения превращается из потребителя в партнера, предлагающего миру высокотехнологичную продукцию, где научный потенциал, энергетические возможности и вычислительные мощности в совокупности служат обеспечению национальной безопасности и технологического прогресса.
«Вместе мы можем построить более устойчивые цепочки поставок, разработать более эффективные технологии и создать более сильную оборонно-промышленную экосистему, которая опирается на возможности как крупных, так и малых государств», — заключил Мхитар Айрапетян.