ՌԴ-ի կիրառած սահմանափակումները մեղմելու նպատակով ՀՀ կառավարությունն աջակցության նոր ծրագիր ընդունեց ջերմատնային տնտեսությունների համար
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հայկական արտադրանքի ներմուծման սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աջակցության նոր ծրագիր ընդունեց ջերմատնային տնտեսություններով զբաղվող շահառուների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծն ընդունվեց ՀՀ կառավարության հունիսի 18-ի նիստում։
Նախագծի զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ներկայացնելով ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրում փոփոխություններ կատարելու հարցը, նշեց, որ նախագծի քննարկումը պայմանավորված է Հայաստանում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրի շրջանակում ջերմատնային արտադրանք արտահանող տնտեսվարողների համար  «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմից կիրառվող սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով տնտեսվարողներին լրացուցիչ արտոնություններ տրամադրելու անհրաժեշտությամբ։
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրի շրջանակում կնքվել է 20 պայմանագիր, և 91,5 հեկտար տարածքով ջերմատնային տնտեսություններ են հիմնվել կամ հիմնվում, դրանցից 34,5 հեկտարը արդեն հիմնվել է և այս տարի արտադրանք է թողարկել։
«Եթե մինչև 2026 թվականի հուլիսի 1-ն իրականացված մոնիթորինգի արդյունքներով ջերմատունը կառուցվել է և 2026 թվականի ընթացքում գյուղատնտեսական արտադրանք է արտադրել ու վաճառել, նախագծով առաջարկվում է վարկի մարման համար սահմանված առավելագույն 8 տարի ժամկետը երկարաձգել 6 ամսով և սահմանված 12 ամիս արտոնյալ ժամկետից բացի, տրամադրել լրացուցիչ 6 ամիս վարկի մայր գումարի և տոկոսադրույքի արտոնյալ ժամկետի համար»,-ասաց Պապոյանը։
Նա պարզաբանեց, որ խոսքն այն ջերմատների մասին է, որոնց համար արտոնյալ ժամկետն, ըստ էության, ավարտվել է։
«Մենք առաջարկում ենք, որ այդ ջերմատնային տնտեսությունները հաջորդ 6 ամսվա համար մայր գումար և տոկոսադրույք չեն վճարի, և այդ վճարման բեռը տեղափոխվի հաջորդ ժամանակահատված։ Կառավարությունն էլ բանկերի առաջ իր պարտավորությունները կշարունակի կատարել»,-մանրամասնեց Էկոնոմիկայի նախարարը։
Նախարարը հստակեցրեց, որ այս արտոնություններից օգտվելու համար շահառուն կարող է դիմել մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 1-ը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադարձ կատարելով քննարկվող նախագծին, նկատեց, որ մոնիթորինգը ցույց է տալիս՝ Հայաստանի տնտեսությունն ադապտացիայի բավականին լավ տեմպեր է գրանցում։
«Մենք ուզում ենք նմանատիպ ծրագրերով այդ ադապտացիան քաջալերել, և այս մոնիթորինգը շարունակվում է»,-ասաց Փաշինյանը՝ տնտեսվարողներին հորդորելով օգտվել նոր շուկաների բացման հնարավորություններից։
Վարչապետը հերթական անգամ տնտեսվարողներին կոչ արեց քայլեր ձեռնարկել արտադրանքի որակը ստանդարտներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ՝ հավելելով, որ այն ապրանքները, որոնք համապատասխանում են ստանդարտներին, միանշանակ ստանալու են պետության աջակցությունը։
Գևորգ Պապոյանն էլ հայտնեց, որ, օրինակ, ՀՀ-ից հունիսի 1-ից 17-ը ծաղիկներ են արտահանվել Վրաստան, Ուզբեկստան, ԱՄԷ, Իրան, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա, Ռումինիա, Չեխիա, Ավստրիա, Նիդեռլանդներ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ղազախստան։
Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելքներ և սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։
Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ներմուծման այս արգելքների ֆոնին Հայաստանը դիվերսիֆիկացնում է արտահանման շուկաները դեպի Եվրոպական միության և այլ շուկաներ։ Հայաստանի կառավարությունն էլ այս ընթացքում տնտեսվարողներին աջակցելու մի շարք ծրագրեր է ընդունել։

To ease the impact of Russian import restrictions on Armenian goods, the government has introduced a new support program for greenhouse farmers.
The new relief program was adopted at a Cabinet meeting on Thursday.
Minister of Economy Gevorg Papoyan, while presenting amendments to the greenhouse farming development support program, noted that the discussion is driven by the need to provide additional benefits to businesses exporting greenhouse products in order to mitigate the impact of restrictions imposed by Russian authorities.
The minister said that within the greenhouse farming development support program in Armenia, 20 agreements have been signed, and greenhouse facilities covering 91.5 hectares have been established or are being established. Of these, 34.5 hectares have already been completed and have produced output this year.
“If, based on monitoring results conducted until July 1, 2026, the greenhouse has been built and has produced and sold agricultural goods during 2026, the draft proposes extending the maximum loan repayment period of eight years by six months, and, in addition to the existing 12-month grace period, providing an additional six-month grace period for both principal and interest payments,” Papoyan said.
He clarified that this applies to greenhouses for which the grace period has effectively already expired.
“We are proposing that these greenhouse farms will not pay principal and interest for the next six months, and this payment burden will be shifted to a later period. The government will continue to meet its obligations to banks,” the economy minister explained.
Papoyan specified that greenhouse operators can apply for these benefits until September 1 this year.
Prime Minister Nikol Pashinyan, commenting on the program, noted that monitoring shows the Armenian economy is demonstrating a fairly strong pace of adaptation.
“We want to encourage this adaptation through such programs, and this monitoring will continue,” Pashinyan said, urging businesses to take advantage of opportunities to access new markets.
The prime minister also once again called on businesses to take steps to bring product quality in line with standards, adding that products meeting standards will unquestionably receive state support.
Papoyan also reported that, for example, between June 1 and 17, flowers were exported from Armenia to Georgia, Uzbekistan, the UAE, Iran, Ukraine, Bulgaria, Cyprus, Latvia, Romania, the Czech Republic, Austria, the Netherlands, France, Belarus, and Kazakhstan.