ՌԴ-ի կիրառած սահմանափակումները մեղմելու նպատակով ՀՀ կառավարությունն աջակցության նոր ծրագիր ընդունեց ջերմատնային տնտեսությունների համար
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից հայկական արտադրանքի ներմուծման սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը աջակցության նոր ծրագիր ընդունեց ջերմատնային տնտեսություններով զբաղվող շահառուների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծն ընդունվեց ՀՀ կառավարության հունիսի 18-ի նիստում։
Նախագծի զեկուցող, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, ներկայացնելով ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրում փոփոխություններ կատարելու հարցը, նշեց, որ նախագծի քննարկումը պայմանավորված է Հայաստանում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրի շրջանակում ջերմատնային արտադրանք արտահանող տնտեսվարողների համար  «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի կողմից կիրառվող սահմանափակումների հետևանքները մեղմելու նպատակով տնտեսվարողներին լրացուցիչ արտոնություններ տրամադրելու անհրաժեշտությամբ։
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանում ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման աջակցության ծրագրի շրջանակում կնքվել է 20 պայմանագիր, և 91,5 հեկտար տարածքով ջերմատնային տնտեսություններ են հիմնվել կամ հիմնվում, դրանցից 34,5 հեկտարը արդեն հիմնվել է և այս տարի արտադրանք է թողարկել։
«Եթե մինչև 2026 թվականի հուլիսի 1-ն իրականացված մոնիթորինգի արդյունքներով ջերմատունը կառուցվել է և 2026 թվականի ընթացքում գյուղատնտեսական արտադրանք է արտադրել ու վաճառել, նախագծով առաջարկվում է վարկի մարման համար սահմանված առավելագույն 8 տարի ժամկետը երկարաձգել 6 ամսով և սահմանված 12 ամիս արտոնյալ ժամկետից բացի, տրամադրել լրացուցիչ 6 ամիս վարկի մայր գումարի և տոկոսադրույքի արտոնյալ ժամկետի համար»,-ասաց Պապոյանը։
Նա պարզաբանեց, որ խոսքն այն ջերմատների մասին է, որոնց համար արտոնյալ ժամկետն, ըստ էության, ավարտվել է։
«Մենք առաջարկում ենք, որ այդ ջերմատնային տնտեսությունները հաջորդ 6 ամսվա համար մայր գումար և տոկոսադրույք չեն վճարի, և այդ վճարման բեռը տեղափոխվի հաջորդ ժամանակահատված։ Կառավարությունն էլ բանկերի առաջ իր պարտավորությունները կշարունակի կատարել»,-մանրամասնեց Էկոնոմիկայի նախարարը։
Նախարարը հստակեցրեց, որ այս արտոնություններից օգտվելու համար շահառուն կարող է դիմել մինչև այս տարվա սեպտեմբերի 1-ը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադարձ կատարելով քննարկվող նախագծին, նկատեց, որ մոնիթորինգը ցույց է տալիս՝ Հայաստանի տնտեսությունն ադապտացիայի բավականին լավ տեմպեր է գրանցում։
«Մենք ուզում ենք նմանատիպ ծրագրերով այդ ադապտացիան քաջալերել, և այս մոնիթորինգը շարունակվում է»,-ասաց Փաշինյանը՝ տնտեսվարողներին հորդորելով օգտվել նոր շուկաների բացման հնարավորություններից։
Վարչապետը հերթական անգամ տնտեսվարողներին կոչ արեց քայլեր ձեռնարկել արտադրանքի որակը ստանդարտներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ՝ հավելելով, որ այն ապրանքները, որոնք համապատասխանում են ստանդարտներին, միանշանակ ստանալու են պետության աջակցությունը։
Գևորգ Պապոյանն էլ հայտնեց, որ, օրինակ, ՀՀ-ից հունիսի 1-ից 17-ը ծաղիկներ են արտահանվել Վրաստան, Ուզբեկստան, ԱՄԷ, Իրան, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա, Ռումինիա, Չեխիա, Ավստրիա, Նիդեռլանդներ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ղազախստան։
Ռուսաստանը Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ արգելքներ և սահմանափակումներ էր կիրառել հայկական բազմաթիվ ապրանքների ներմուծման նկատմամբ, որոնք շարունակվում են մինչ օրս։
Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ներմուծման այս արգելքների ֆոնին Հայաստանը դիվերսիֆիկացնում է արտահանման շուկաները դեպի Եվրոպական միության և այլ շուկաներ։ Հայաստանի կառավարությունն էլ այս ընթացքում տնտեսվարողներին աջակցելու մի շարք ծրագրեր է ընդունել։

Правительство Армении  приняло новую программу поддержки тепличных хозяйств в целях смягчения введенных Россией ограничений
Правительство Армении  приняло новую программу поддержки тепличных хозяйств в целях смягчения  введенных Россией ограничений
В целях смягчения последствий введенных Россией ограничений на импорт армянской продукции правительство Республики Армения приняло новую программу поддержки бенефициаров, занятых в тепличных хозяйствах.
Как сообщает "Арменпресс", проект был принят на заседании правительства РА 18 июня.
Докладчик, министр экономики РА Геворг Папоян, представляя вопрос внесения изменений в программу поддержки развития тепличных хозяйств, отметил, что обсуждение проекта обусловлено необходимостью предоставления дополнительных льгот предпринимателям с целью смягчения последствий ограничений, введенных "Россельхознадзором" для предпринимателей, экспортирующих тепличную продукцию в рамках программы поддержки развития тепличных хозяйств в Армении.
Министр отметил, что в рамках программы поддержки развития тепличных хозяйств в Армении подписано 20 соглашений, созданы или создаются тепличные хозяйства площадью 91,5 га, из которых 34,5 га уже созданы и производят продукцию в этом году.
"Если по результатам мониторинга, проведенного до 1 июля 2026 года, теплица была построена, в течение 2026 года произведена и реализована сельхозпродукция, проектом предлагается продлить максимальный 8-летний срок погашения кредита на 6 месяцев и помимо 12-месячного льготного периода предусмотреть дополнительные 6 месяцев для выплаты основной суммы долга и льготного периода по процентам", - сказал Папоян.
Он уточнил, что речь идет о теплицах, для которых льготный период фактически закончился.
"Мы предлагаем, чтобы эти тепличные хозяйства не выплачивали основную сумму долга и проценты в течение следующих 6 месяцев, а бремя этих платежей было перенесено на следующий период. Правительство продолжит выполнять свои обязательства перед банками", - уточнил министр экономики.
Он также уточнил, что льготник может подать заявку на получение этих льгот до 1 сентября этого года.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, касаясь обсуждаемого проекта, отметил, что мониторинг показывает, что экономика Армении регистрирует достаточно хорошие темпы адаптации.
"Мы хотим стимулировать эту адаптацию подобными программами, и этот мониторинг продолжается", - сказал Пашинян, призвав бизнесменов воспользоваться возможностями открытия новых рынков.
Премьер-министр еще раз призвал бизнесменов принять меры по доведению качества продукции до стандартов, добавив, что та продукция, которая соответствует стандартам, обязательно получит господдержку.
Геворг Папоян также сообщил, что, например, с 1 по 17 июня цветы были экспортированы из Армении в Грузию, Узбекистан, ОАЭ, Иран, Украину, Болгарию, Кипр, Латвию, Румынию, Чехию, Австрию, Нидерланды, Францию, Белоруссию, Казахстан.
В преддверии парламентских выборов в Армении 7 июня Россия ввела запреты и ограничения на импорт многих армянских товаров, которые действуют по сей день.
На фоне этих запретов со стороны России Армения диверсифицирует свои экспортные рынки в Европейский Союз и другие. За этот период правительство Армении приняло ряд программ поддержки бизнесменов.