ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են արտահանման խթանմանը միտված ծրագրերն ու առաջիկա քայլերը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են արտահանման ոլորտում առկա միտումներն ու առաջիկա քայլերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ ներկայացվել են գյուղատնտեսական և այլ արտադրատեսակների արտահանման ծավալները, դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ իրականացվող քայլերն ու միջոցառումները։
Անդրադարձ է կատարվել Եվրոպական միության անդամ և այլ երկրներ արտահանման աջակցության ծրագրերի ընթացքին, ներդրվող գործիքակազմերին ու մեխանիզմներին, ֆերմերային տնտեսություններին օժանդակություն ցուցաբերելու գործողություններին։
Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել արտադրողների հետ մշտական կապի պահպանումը՝ արտահանման խթանման միջոցառումները, ծրագրերն ու քայլերը լավարկելու, խնդիրները վեր հանելու և անհրաժեշտ լուծումներ գտնելու նպատակով։
Այդ համատեքստում, երկրի ղեկավարը կարևորել է տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը միտված գործողությունների հետևողական իրականացումն ու այդ ուղղութամբ պետություն-մասնավոր հատված սերտ համագործակցությունը։

Pashinyan chairs consultation on export trends and diversification efforts
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has chaired a consultation focused on current trends and upcoming actions in the export sector, his office has said.
Officials briefed the Prime Minister on export volumes of agricultural and other goods, as well as steps aimed at diversification.
They also discussed the progress of export support programs to EU member states and other countries, the tools and mechanisms implemented, as well as assistance measures for farming businesses.
Prime Minister Pashinyan called for maintaining constant contact with producers to improve export support measures, identify existing issues, and find necessary solutions.
In this context, the Prime Minister highlighted the consistent implementation of measures aimed at diversifying the economy and emphasized close cooperation between the state and the private sector to this end.