Եվրոպական հանձնաժողովը հույս ունի հուլիսին սկսել Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները
Եվրոպական հանձնաժողովը (ԵՀ) հույս ունի հուլիսին սկսել Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները բոլոր 33 բանակցային գլուխներով, որոնցից առաջին հինգը կբացվեն հունիսի 15-ին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարթա Կոսը, որը ժամանել է ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը։
«Ես հույս ունեմ, որ մենք Ուկրաինայի հետ կբացենք մնացած բոլոր գլուխները արդեն հուլիսին։ Տեխնիկական առումով մենք պատրաստ ենք, բայց, իհարկե, պետք է ստանանք բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությունը»,- հայտարարել է նա։
Հանձնակատարը հավելել է, որ հունիսի 15-ին ԵՄ-ն կփակի բանակցային երկու գլուխ Չեռնոգորիայի հետ՝ ավարտելով ընդհանուր 16 գլուխ այդ երկրի հետ, որը ԵՄ անդամակցության բանակցությունները սկսել է 2012 թվականից։

Европейская комиссия надеется в июле начать переговоры о вступлении Украины в ЕС
Европейская комиссия (ЕК) надеется в июле начать переговоры о вступлении Украины в ЕС по всем 33 главам переговоров, причем первые пять будут открыты 15 июня. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос, прибывшая на встречу министров иностранных дел ЕС.
«Я надеюсь, что мы откроем все оставшиеся главы с Украиной уже в июле. Технически мы готовы, но, конечно, нам необходимо согласие всех государств-членов», — сказала она.
Комиссар добавила, что 15 июня ЕС завершает две главы переговоров с Черногорией, доведя общее число закрытых глав до 16. Это почти половина из общего числа глав, которые Черногория начала обсуждать с ЕС в 2012 году.