Թրամփի համաձայնագիրը մեզ ոչինչ չի պարտադրում. Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար
Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարար Իտամար Բեն Գվիրը հայտարարություն է տարածել՝ ասելով, որ Իրանի հետ ԱՄՆ-ի հաստատած համաձայնությունը որևէ կերպ չի կարող պարտադրող լինել իսրայելական կողմի համար։
«Թրամփի համաձայնագիրը մեզ ոչինչ չի պարտադրում։ Իսրայելը չի ենթարկվում Միացյալ Նահանգներին։ Մենք անկախ և ինքնիշխան պետություն ենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրել է նա X-ի իր էջում։
Նախարարը հայտարարել է, որ իրենք ապահովելու են Իսրայելի անվտանգությունը։ «Ամեն անգամ, երբ մենք Իսրայելի անվտանգության հաշվին ենթարկվել ենք միջազգային ճնշման, մենք վճարել ենք արյան գին՝ տոկոսներով․․․ Մենք ընդգծում ենք, որ սիրում ենք ԱՄՆ-ին և շնորհակալ ենք նախագահ Թրամփին։ Սակայն Իսրայել պետությունը «բանանային հանրապետություն» չէ։
Ես այս խոսքերը մշտապես ասում եմ վարչապետին և կրկնում եմ փակ քննարկումներում յուրաքանչյուր կարևոր պատմական շրջադարձի ժամանակ. պատմական պահերին պետք է ընդունել պատմական որոշում։
Իմ դիրքորոշումը հստակ է՝ մենք այս համաձայնագրի կողմը չենք, այն չի ապահովում մեր անվտանգությունը, և մեզ որևէ կերպ որևէ բան չի պարտադրում»,- հայտարարել է Իսրայելի ազգային անվտանգության նախարարը։
Նա հավելել է նաև, որ իսրայելական կողմը չպետք է դուրս գա «Լիբանանի որևէ տարածքից, որը մեր զինվորները գրավել են»։

Соглашение Трампа нас не обязывает: министр национальной безопасности Израиля
Министр национальной безопасности Израиля Итамар Бен-Гвир заявил, что соглашение между США и Ираном никоим образом не является обязательным для израильской стороны.
“Соглашение Трампа нас не обязывает, Израиль обязан защищать своих граждан и солдат, Израиль не подчиняется Соединенным Штатам, и мы являемся независимым и суверенным государством”, — как передает “Арменпресс”, написал он на своей странице в X.
Министр заявил, что они обеспечат безопасность Израиля. “Каждый раз, когда мы подвергались международному давлению в ущерб безопасности Израиля, мы платили за это кровью, с процентами... Мы подчеркиваем, что любим США и благодарны президенту Трампу. Однако Государство Израиль — это не “банановая республика”.
Я всегда говорю эти слова премьер-министру и повторяю их в закрытых дискуссиях на каждом важном историческом поворотном моменте: в исторические моменты необходимо принимать исторические решения.
Моя позиция ясна: мы не являемся стороной этого соглашения, оно не гарантирует нашу безопасность и никоим образом нас не обязывает”, — заявил министр национальной безопасности Израиля.