Ֆրանսիայի և Լիբանանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լիբանանում մարտերի դադարեցման հարցը
Լիբանանի արտաքին գործերի նախարար Յուսեֆ Ռագգին Փարիզում հանդիպել է ֆրանսիացի գործընկերոջ՝ Ժան-Նոել Բարոյի հետ և քննարկել Լիբանանում Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև մարտական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Յուսեֆ Ռագգին նշել է X-ում գրառման մեջ։
«Ես հանդիպեցի Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ, որի հետ քննարկեցի Լիբանանում տիրող իրավիճակին, ինչպես նաև պետության առջև ծառացած մարտահրավերներին վերաբերող մի շարք զգայուն հարցեր», - նշված է գրառման մեջ։
Լիբանանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Բարոն 2025 թ. ամռանից ի վեր քաղաքական իշխանությունների կողմից ընդունված որոշումներն ու դիրքորոշումները որակել է «քաջ» և վերահաստատել Ֆրանսիայի աջակցությունն ընթացող բանակցություններին, չնայած Փարիզը դրանց անմիջական կողմ չէ։
Ռագգին հույս է հայտնել, որ այս բանակցությունները կհանգեցնեն հրադադարի և իսրայելական ուժերի լիակատար դուրսբերման։
«Ես ընդգծեցի, որ Լիբանանը չի ընդունի իր անունից որևէ մեկի բանակցություններ վարելը, և որ զենք կրելու իրավունքը պետությանը վերապահելու որոշումը վերջնական և անդառնալի է», - նշել է նա։
Լիբանանի արտգործնախարարը նաև նշել է, որ ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ համաձայնության են եկել Լիբանանի բանակին աջակցելու և նրա կարողություններն ամրապնդելու հարցում, քանի որ այն բանակցային սեղանի շուրջ Լիբանանի դիրքերը ամրապնդելու հիմնական հենասյունն է:
«Պարոն Բարոն նաև հայտարարել է Ֆրանսիայի պատրաստակամության մասին՝ կազմակերպելու միջազգային համաժողով՝ ի աջակցություն ռազմական ինստիտուտի», - նշել է նախարարը:

Главы МИД Франции и Ливана обсудили вопросы прекращения боевых действий в Ливане
Министр иностранных дел Ливана Юсеф Раджи встретился со своим французским коллегой Жан-Ноэлем Барро в Париже и обсудил вопросы, связанные с прекращением боевых действий между Израилем и “Хезболлой” в Ливане. Как передает “Арменпресс”, Юсеф Раджи сообщил об этом в своем посте на X.
“Я встретился с министром иностранных дел и по делам Европы Франции Жан-Ноэлем Барро, с которым обсудил ряд деликатных вопросов, касающихся ситуации в Ливане, а также вызовов, стоящих перед страной”, — говорится в посте.
Министр иностранных дел Ливана написал, что Барро назвал решения и позиции, принятые политическими властями с лета 2025 года, “смелыми” и подтвердил поддержку Францией текущих переговоров, хотя Париж не является их прямой стороной.
Раджи выразил надежду, что эти переговоры приведут к прекращению огня и полному выводу израильских войск.
“Я подчеркнул, что Ливан не допустит, чтобы кто-либо вел переговоры от его имени, и что решение о сохранении за государством права на применение оружия является окончательным и необратимым”, — отметил он.
Министр иностранных дел Ливана также отметил, что они достигли соглашения со своим французским коллегой о поддержке ливанской армии и укреплении ее потенциала, поскольку это является главной опорой укрепления позиций Ливана за столом переговоров.
“Г-н Барро также заявил о готовности Франции организовать международную конференцию в поддержку военного ведомства”, — отметил министр.