Նոր բացահայտումներ, խուզարկություններ և ձերբակալություններ են սպասվում ընտրական հանցագործությունների գործերով․ ՀԿԿ նախագահ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը հայտարարել է, որ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո իրավապահ մարմինները շարունակելու են ակտիվ աշխատանքը ընտրական հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ, և առաջիկայում սպասվում են նոր խուզարկություններ, ձերբակալություններ ու քրեական հետապնդումներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ ապագայում ընտրակաշառքի և ընտրական բնույթի այլ հանցագործությունների դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար։
Պատասխանելով հարցին՝ Նահապետյանը նշել է, որ չի կարող պնդել, թե ընտրական հանցագործությունների 100 տոկոս բացահայտում է ապահովվել, սակայն Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատանքը գնահատում է արդյունավետ։
«Բնականաբար, չեմ կարող ասել, որ ունեցել ենք 100 տոկոս բացահայտման ցուցանիշ ընտրական հանցագործություններով, բայց միաժամանակ կարող եմ ասել, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն աշխատել է արդյունավետ»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս կոմիտեում համալրված է 72 քննիչի և 78 օպերատիվ-հետախուզական աշխատակցի հաստիք, մինչդեռ թափուր հաստիքների թիվը հասնում է գրեթե 60-ի։
«Նման մարդկային ներուժի պայմաններում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է 100-ից ավելի բացահայտում ամբողջ հանրապետության տարածքում և քննել շուրջ 115 քրեական վարույթ»,-նշել է Նահապետյանը։
Կոմիտեի նախագահը հայտնել է, որ ընտրական գործընթացների ավարտից հետո աշխատանքները ոչ միայն չեն դադարելու, այլև նոր փուլ են մտնելու։
«Մենք արդեն ունենք օպերատիվ մարմնում բացահայտված դեպքեր, որոնք դեռևս չեն հանրայնացվել, այսինքն՝ չեն գնացել բաց քննության փուլ, բայց առաջիկայում գնալու ենք և իրականացնելու ենք խուզարկություններ, ձերբակալություններ և հետապնդումներ»,- հայտարարել է նա։
Նահապետյանի խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն շարունակում է համագործակցել մյուս իրավապահ մարմինների հետ և ընտրական գործընթացների ավարտը չի նշանակում քննությունների ավարտ։
Նա հիշեցրել է, որ նախկինում ևս ընտրություններից հետո են արձանագրվել աղմկահարույց բացահայտումներ։
«Մենք ունենք այդ փորձը, որ, օրինակ՝ Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո ունեցել ենք բազմաթիվ բացահայտումներ և մոտ հինգ տասնյակի հասնող մեղադրյալներ, որոնք մեղադրվել են ընտրակաշառք տալու և ստանալու մեջ։ Այդ բացահայտումները կատարվել են ընտրական գործընթացներից հետո»,-նշել է ՀԿԿ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս նույնպես կոմիտեն ամբողջ կազմով աշխատում է հանրապետության տարբեր մարզերում և ուղղություններով՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նոր տվյալներ հավաքելու և ստուգելու նպատակով։
«Վստահեցնում եմ, որ մենք կունենանք նոր բացահայտումներ այս առումով»,-ընդգծել է Նահապետյանը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը նաև նշել է, որ նույնիսկ տարիներ անց ստացված տեղեկությունները չեն անտեսվելու։
«Եթե անցնեն տարիներ, և մենք ստանանք ընտրական հանցագործությունների կամ կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նոր տվյալներ, դրանք ստուգելու ենք ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ և գնալու ենք քրեական հետապնդումների»,-եզրափակել է նա։

По делам о выборных преступлениях ожидаются новые разоблачения, обыски и задержания - председатель Антикоррупционного комитета
Председатель Антикоррупционного комитета Артур Наапетян заявил, что после парламентских выборов 2026 года правоохранительные органы продолжат активную работу по выявлению выборных преступлений, и в ближайшем будущем ожидаются новые обыски, задержания и уголовные преследования.
Как сообщает «Арменпресс», в ходе обсуждения годового отчета о выполнении государственного бюджета на 2025 год на совместном заседании постоянных комитетов Национального собрания депутат Гегам Назарян поинтересовался, какие шаги необходимо предпринять в будущем для повышения эффективности борьбы с подкупом избирателей и другими выборными преступлениями.
Отвечая на вопрос, Наапетян отметил, что не может утверждать, что 100 процентов выборных преступлений раскрыты, но оценивает работу Антикоррупционного комитета как эффективную.
«Естественно, я не могу сказать, что у нас был 100-процентный показатель раскрытия выборных преступлений, но в то же время могу сказать, что Антикоррупционный комитет работал эффективно», — сказал он.
По его словам, в настоящее время в комитете работают 72 следователя и 78 оперативно-розыскных сотрудников, а число вакантных должностей достигает почти 60.
«С такими кадровыми ресурсами Антикоррупционный комитет провел более 100 расследований по всей республике и расследует около 115 уголовных дел», — отметил Наапетян.
Председатель комитета заявил, что после завершения избирательных процессов работа не только не прекратится, но и вступит в новый этап.
«У нас уже есть дела, выявленные в оперативном органе, которые еще не были обнародованы, то есть не дошли до стадии открытого расследования, но в ближайшем будущем мы будем проводить обыски, задержания и преследования», — заявил он.
По словам Наапетяна, Антикоррупционный комитет продолжает сотрудничать с другими правоохранительными органами, и завершение избирательного процесса не означает завершения расследований.
Он напомнил, что и ранее скандальные разоблачения фиксировались после выборов.
«У нас есть опыт. Например, после выборов в общине Вагаршапат у нас было множество разоблачений, и около пяти десятков обвиняемых были привлечены к ответственности за дачу и получение избирательных взяток. Эти разоблачения были сделаны после избирательного процесса», — отметил председатель Антикоррупционного комитета.
По его словам, в настоящее время комитет также работает со всем своим персоналом по различным регионам и направлениям республики над сбором и проверкой новых данных об избирательных преступлениях.
«Уверяю вас, что у нас будут новые разоблачения в этом отношении», — подчеркнул Наапетян.
Председатель Антикоррупционного комитета также отметил, что даже спустя годы полученная информация не будет проигнорирована.
«Если по истечении ряда лет мы получим новые данные о выборных преступлениях или о выборных преступлениях коррупционного характера, мы проверим их, используя весь набор инструментов, и приступим к уголовному преследованию», — заключил он.