Նոր բացահայտումներ, խուզարկություններ և ձերբակալություններ են սպասվում ընտրական հանցագործությունների գործերով․ ՀԿԿ նախագահ
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը հայտարարել է, որ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո իրավապահ մարմինները շարունակելու են ակտիվ աշխատանքը ընտրական հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ, և առաջիկայում սպասվում են նոր խուզարկություններ, ձերբակալություններ ու քրեական հետապնդումներ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ ապագայում ընտրակաշառքի և ընտրական բնույթի այլ հանցագործությունների դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար։
Պատասխանելով հարցին՝ Նահապետյանը նշել է, որ չի կարող պնդել, թե ընտրական հանցագործությունների 100 տոկոս բացահայտում է ապահովվել, սակայն Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատանքը գնահատում է արդյունավետ։
«Բնականաբար, չեմ կարող ասել, որ ունեցել ենք 100 տոկոս բացահայտման ցուցանիշ ընտրական հանցագործություններով, բայց միաժամանակ կարող եմ ասել, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն աշխատել է արդյունավետ»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս կոմիտեում համալրված է 72 քննիչի և 78 օպերատիվ-հետախուզական աշխատակցի հաստիք, մինչդեռ թափուր հաստիքների թիվը հասնում է գրեթե 60-ի։
«Նման մարդկային ներուժի պայմաններում Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրականացրել է 100-ից ավելի բացահայտում ամբողջ հանրապետության տարածքում և քննել շուրջ 115 քրեական վարույթ»,-նշել է Նահապետյանը։
Կոմիտեի նախագահը հայտնել է, որ ընտրական գործընթացների ավարտից հետո աշխատանքները ոչ միայն չեն դադարելու, այլև նոր փուլ են մտնելու։
«Մենք արդեն ունենք օպերատիվ մարմնում բացահայտված դեպքեր, որոնք դեռևս չեն հանրայնացվել, այսինքն՝ չեն գնացել բաց քննության փուլ, բայց առաջիկայում գնալու ենք և իրականացնելու ենք խուզարկություններ, ձերբակալություններ և հետապնդումներ»,- հայտարարել է նա։
Նահապետյանի խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն շարունակում է համագործակցել մյուս իրավապահ մարմինների հետ և ընտրական գործընթացների ավարտը չի նշանակում քննությունների ավարտ։
Նա հիշեցրել է, որ նախկինում ևս ընտրություններից հետո են արձանագրվել աղմկահարույց բացահայտումներ։
«Մենք ունենք այդ փորձը, որ, օրինակ՝ Վաղարշապատ համայնքում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո ունեցել ենք բազմաթիվ բացահայտումներ և մոտ հինգ տասնյակի հասնող մեղադրյալներ, որոնք մեղադրվել են ընտրակաշառք տալու և ստանալու մեջ։ Այդ բացահայտումները կատարվել են ընտրական գործընթացներից հետո»,-նշել է ՀԿԿ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս նույնպես կոմիտեն ամբողջ կազմով աշխատում է հանրապետության տարբեր մարզերում և ուղղություններով՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նոր տվյալներ հավաքելու և ստուգելու նպատակով։
«Վստահեցնում եմ, որ մենք կունենանք նոր բացահայտումներ այս առումով»,-ընդգծել է Նահապետյանը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը նաև նշել է, որ նույնիսկ տարիներ անց ստացված տեղեկությունները չեն անտեսվելու։
«Եթե անցնեն տարիներ, և մենք ստանանք ընտրական հանցագործությունների կամ կոռուպցիոն բնույթի ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նոր տվյալներ, դրանք ստուգելու ենք ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ և գնալու ենք քրեական հետապնդումների»,-եզրափակել է նա։

The Anti-Corruption Committee announced on Wednesday that it will continue investigating alleged electoral crimes after the parliamentary elections held on June 7.
The law enforcement agency’s chairman, Artur Nahapetyan, told lawmakers at a joint committee hearing on the 2025 budget report that new investigative operations and arrests would take place soon.
He was asked by MP Gegham Nazaryan to provide details on efforts to address electoral violations and vote buying.
Nahapetyan assessed the agency’s work as effective but admitted that they had not ensured a 100% detection rate for electoral crimes.
“Of course, I cannot say that we have achieved a 100% detection rate in electoral crimes, but at the same time I can say that the Anti-Corruption Committee has worked effectively,” he said.
According to him, the committee currently has 72 investigator positions and 78 operational-intelligence officer positions filled, while the number of vacant positions is close to 60.
“With such human resources, the Anti-Corruption Committee has carried out more than 100 detections across the country and investigated around 115 criminal proceedings,” Nahapetyan noted.
The head of the committee said that after the completion of electoral processes, the work will not only continue but will enter a new phase.
“We already have cases identified by the operational unit that have not yet been made public, meaning they have not entered the open investigation stage, but in the near future we will proceed and carry out searches, detentions, and prosecutions,” he stated.
He recalled that in the past as well, high-profile revelations were recorded after elections.
“We have experience that, for example, after the elections in the Vagharshapat community, we had numerous exposures and around fifty defendants accused of bribery in elections. Those disclosures were made after the electoral processes,” he said.
He added that the committee is currently working across various regions of the country to gather and verify new data on electoral crimes.
“I assure you that we will have new revelations in this regard,” Nahapetyan emphasized.
The head of the Anti-Corruption Committee also noted that even information received years later will not be ignored.
“If years pass and we receive new information about electoral crimes or corruption-related electoral offenses, we will verify it using the full range of tools and proceed with criminal prosecution,” he concluded.