ԱՄՆ-ն կձգտի գործարքի հասնել Իրանի հետ, չնայած Իսրայելի հետ հնարավոր տարաձայնություններին
Վաշինգտոնի մոտեցումը Թեհրանի հետ բանակցությունների նկատմամբ հիմնված կլինի այն բանի վրա, թե նախագահ Դոնալդ Թրամփն ինչը լավագույնը կհամարի ամերիկացիների համար՝ անկախ Իսրայելի հետ հնարավոր տարաձայնություններից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News-ի հետ հարցազրույցում։
«Իսրայելցիներն ու Միացյալ Նահանգները շատ ընդհանուր շահեր ունեն: Բայց կան որոշ իրավիճակներ, երբ մեր շահերը տարբերվում են, և, ես կարծում եմ, որ նախագահը շատ հստակ ցույց է տվել, որ թեև Իսրայելն ակնհայտորեն ինչ-որ նպատակներ ունի, Իրանում Միացյալ Նահանգների գլխավոր նպատակն է ապահովել, որ Իրանը միջուկային զենք չունենա», - ասել է Վենսը։
Նրա խոսքով՝ Թրամփը հավատում է, որ ներկա պայմաններում իրատեսական է Իրանի միջուկային խնդրի երկարաժամկետ կարգավորումը։
Դրա հետ մեկտեղ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Վաշինգտոնը թերահավատորեն կվերաբերվի Իրանի հետ ցանկացած համաձայնության և առաջնահերթ ուշադրություն կհատկացնի մոնիթորինգին։
Վենսն ընդունել է երկարաժամկետ համաձայնագրի հասնելու դժվարությունը, բայց հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն դրա համար լծակներ ունի։
«Դա դժվար խնդիր է, բայց նախագահը մեզ շահավետ դիրք է ապահովել դրան հասնելու համար։ Քանի որ, եկեք անկեղծ լինենք, իրանցիները չեն ցանկանում, որ այս պատերազմը շարունակվի», - ընդգծել է ԱՄՆ փոխնախագահը։

США стремятся заключить сделку с Ираном, несмотря на возможные разногласия с Израилем
Подход Вашингтона к переговорам с Тегераном будет основан на том, что президент Дональд Трамп посчитает наилучшим для американского народа, независимо от возможных разногласий с Израилем. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил вице-президент США Дж. Д. Вэнс в интервью Fox News.
“У израильтян и Соединенных Штатов много общих интересов (...) Но у нас также есть некоторые ситуации, когда наши интересы расходятся, и я думаю, что президент очень ясно дал понять, что, хотя у Израиля, очевидно, есть какие-то цели, главная цель Соединенных Штатов в Иране - обеспечить, чтобы у Ирана не было ядерного оружия”, — сказал Вэнс.
По его словам, Трамп считает, что в нынешних условиях долгосрочное урегулирование иранской ядерной проблемы реалистично.
Вместе с тем вице-президент подчеркнул, что Вашингтон с сомнением будет относиться к любому соглашению с Ираном и первостепенное внимание будет уделять мониторингу.
Вэнс признал сложность достижения долгосрочного соглашения, но заявил, что у Соединенных Штатов есть для этого рычаги.
“Это сложная задача, но президент поставил нас в выгодное положение для ее достижения. Потому что, давайте будем честны, иранцы не хотят продолжения этой войны”, — подчеркнул вице-президент США.