Թրամփը սպառնացել է մենակ թողնել Նեթանյահուին, եթե Իրանի դեմ հարվածները շարունակվեն. Axios
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Axios-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ զգուշացրել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին, որ նա կարող է մնալ առանց աջակցության, եթե կրկին պատերազմի Իրանի դեմ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Ըստ պարբերականի՝ Թրամփը և Նեթանյահուն հեռախոսազրույց են ունեցել այն բանից հետո, երբ Իսրայելը պատասխանել է Իրանի հարվածներին։ Ըստ Թրամփի՝ տարածաշրջանի հինգ երկիր կապվել է իր հետ և խնդրել, որ ինքը Նեթանյահուին ստիպի դադարեցնել գործողությունները։
Թրամփը նաև նշել է, որ հունիսի 8-ի առավոտյան ուղերձներ է ստացել իրանական կողմից. նրանք ասել են, որ պատրաստ են դադարեցնել հարվածները, եթե Իսրայելն անի նույնը։ Թրամփը զանգահարել է Նեթանյահուին և խնդրել նրան ավարտել գործողությունները։
«Ես ասացի. «Բիբի՛, ավելի լավ է զգույշ լինես, այլապես շուտով մենակ կմնաս», - Axios-ը մեջբերում է Թրամփի խոսքերը։
ԱՄՆ նախագահը լրատվամիջոցի հետ զրույցում նաև նշել է, որ Իսրայելը շատ ուշ է տեղեկացրել իրենց հարվածների մասին։
«Նրանք արդեն դրա ճանապարհին էին։ Բայց ես, ի վերջո, սահմանափակեցի դրանք (խմբ.՝ իսրայելական հարվածները)», - նշել է Թրամփը։
Իսրայելցի աղբյուրներից մեկն Axios-ին ասել է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում եղել են տարաձայնություններ, սակայն Նեթանյահուն համաձայնել է դադարեցնել հարվածները, եթե Իրանն այլևս չհարձակվի Իսրայելի վրա։
Հունիսի 7-ի երեկոյան Իրանը երկու տասնյակից ավելի հրթիռներ է արձակել Իսրայելի ուղղությամբ՝ ի պատասխան իսրայելական բանակի կողմից Բեյրութի արվարձանում «Հեզբոլլահ»-ի թիրախների գնդակոծության։ Իրանական կողմը նշել է, որ Իսրայելն ավերիչ հարվածներ է ստացել: Իսրայելն իր հերթին հայտարարել է, որ Իրանից արձակված բոլոր հրթիռները խոցվել են կամ ընկել բաց տարածքում։
Իսրայելի բանակն էլ հայտարարել է Իրանի կենտրոնական և արևմտյան հատվածներում ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելու մասին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կողմերին կոչ է արել դադարեցնել կրակը և հայտարարել բանակցությունների մասին։ Կողմերը հունիսի 8-ին հայտարարել են, որ դադարեցնում են հարվածները։

Трамп пригрозил Нетаньяху оставить его один на один с Ираном, если он продолжит удары: Axios
Президент США Дональд Трамп в интервью изданию Axios заявил, что предупредил премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о возможности остаться без поддержки, если он снова начнет войну с Ираном, об этом сообщает “Арменпресс”.
По данным газеты, Трамп и Нетаньяху провели телефонный разговор после того, как Израиль ответил на иранские удары. По словам Трампа, с ним связались представители пяти стран региона и попросили заставить Нетаньяху прекратить операции.
Трамп также отметил, что утром 8 июня он получил сообщения от иранской стороны: они заявили, что готовы прекратить удары, если Израиль поступит так же. Трамп позвонил Нетаньяху и попросил его прекратить операции.
“Я сказал ему: будь поаккуратнее, иначе может так произойти, что очень скоро ты останешься с этой проблемой один на один”, — цитирует Трампа Axios.
Президент США также отметил, что Израиль слишком поздно сообщил о своих ударах.
“Израильские самолеты уже были на пути к Ирану, но мне удалось сократить масштабы этой атаки”, — заявил Трамп.
Источник в Израиле сообщил Axios, что во время телефонного разговора возникли разногласия, но Нетаньяху согласился прекратить удары, если Иран не будет снова атаковать Израиль.
Вечером 7 июня Иран выпустил более двух десятков ракет по Израилю в ответ на обстрелы израильской армией объектов “Хезболлы” в пригородах Бейрута. Иранская сторона отметила, что Израиль подвергся разрушительным ударам. Израиль, однако, заявил, что все ракеты, запущенные из Ирана, были сбиты или упали на открытых пространствах.
Израильская армия также объявила об ударах по военным целям в центральном и западном Иране.
Президент США Дональд Трамп призвал стороны прекратить огонь и объявить о начале переговоров. 8 июня стороны объявили о прекращении ударов.