Իսրայելական զորքերը Լիբանանի հարավում մոտենում են Նաբաթիեի արվարձաններին․ լրատվամիջոց
Իսրայելական տանկային շարասյունը հատելով Լիտանի գետը՝ շարժվում է դեպի հարավային Լիբանանում գտնվող Նաբաթիեհ նահանգի վարչական կենտրոն հանդիսացող համանուն քաղաք։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Al Hadath հեռուստաալիքը։
Լրատվամիջոցի տեղեկություններով՝ «Հեզբոլլահ» շիա շարժման աշխարհազորի մարտիկները փորձել են խոչընդոտել իսրայելական ուժերի առաջխաղացմանը՝ կատաղի դիմադրություն ցուցաբերելով Արնուն և Էլ-Ղանդուրիա շրջաններում։ Ընդ որում, որոշ վայրերում բախումները դեռևս շարունակվում են։
Իսրայելական բանակի հրետանին կրակ է բացել Նաբաթիեհի մոտ գտնվող միջնադարյան Բոֆոր ամրոցի ուղղությամբ, որտեղ նկատվել է հակառակորդի ջոկատների տեղաշարժ։ Հրթիռակոծության գոտում են հայտնվել մի քանի բնակավայրեր։ Խաղաղ բնակչության շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ, որոնց թիվը ճշտվում է։
Իսրայելցի հրամանատարները Արևմտյան Բեքաա շրջանի 14 բնակավայրերի բնակիչներին հրահանգել էին լքել իրենց տները՝ «Հեզբոլլահի» բազաներին և այնտեղ գտնվող ռազմական օբյեկտներին օդային հարվածներից առաջ: Համանման նախազգուշացումներ էին արվել նաև Տյուրոս սահմանային շրջանի 12 գյուղերի լիբանանցի բնակիչներին:

Israeli forces approach outskirts of Nabatieh in southern Lebanon - media
An Israeli tank column has crossed the Litani River and is advancing toward the city of Nabatieh, the administrative centre of Nabatieh Governorate in southern Lebanon, Al Hadath television reported.
According to the broadcaster, Hezbollah fighters attempted to slow the advance of Israeli forces, putting up fierce resistance in the areas of Arnoun and Al-Ghandouriya. Clashes are reportedly still continuing in some locations.
Israeli artillery has shelled the area around the medieval Beaufort Castle near Nabatieh, where movements of opposing forces were observed. Several settlements have fallen within the bombardment zone.
There are reported casualties and injuries among civilians, although the exact number has not yet been confirmed.
Israeli military commanders had earlier instructed residents of 14 communities in the Western Bekaa region to evacuate their homes ahead of air strikes targeting Hezbollah bases and military facilities in the area.