Հայաստանի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման տրամաբանությունը պետք է անպայման փոխենք. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը ցանկանում է փոխել երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարման տրամաբանությունը, որպեսզի պատժամիջոցային խոչընդոտները խնդիր չդառնան երկրի երկաթուղային համակարգի զարգացման համար։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը իրականացնում է Ռուսաստանը՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերության միջոցով։ Թեմայի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ էլ խոսել էր՝ նշելով, որ ռուսական կոնցեսիոն կառավարումը Հայաստանին զրկում է որոշ մրցակցային առավելություններից՝ առաջարկելով հայկական երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը Հայաստանի և Ռուսաստանի համար բարեկամ որևէ երրորդ երկրի փոխանցել։ Ռուսական կողմից տարբեր պաշտոնյաներ արդեն իսկ հայտարարել են, որ երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ երկրի փոխանցելը նպատակահարմար չեն համարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կոտայքի մարզի Գողթ բնակավայրի բնակիչների հետ հանդիպման ընթացքում Փաշինյանն անդրադարձել է  տարածաշրջանային հաղորդակցությունների շուրջ զարգացումներին՝ նշելով, որ Թուրքիան այժմ կառուցում է Կարս-Դիլիջու երկաթուղին՝ Կարսից մինչև Նախիջևան հատվածում, մինչդեռ Հայաստանում արդեն առկա է պատրաստի երկաթուղային ենթակառուցվածք։
«Հայաստանում պատրաստի երկաթուղի կա, և պատրաստի երկաթուղին է պետք օգտագործել»,-ասել է վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ ուսումնասիրությունների արդյունքում Կառավարությունը եկել է եզրակացության, որ խնդիրը կապված է Հայաստանի երկաթուղու ներկայիս կոնցեսիոն կառավարման մոդելի հետ։
«Քանի որ Հայաստանի երկաթուղին ռուսական կոնցեսիայի ներքո է, և Ռուսաստանը բարդ պատժամիջոցային հարաբերություններ ունի Արևմուտքի երկրների հետ, արևմտյան երկրները փնտրում են ճանապարհներ, թե ոնց շրջանցեն դա»,-նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ միջազգային ընկերությունները փորձում են խուսափել պատժամիջոցների ռիսկից և փնտրում են անվտանգ ուղիներ։
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի երկաթուղիների կոնցեսիոն տրամաբանությունը պետք է անպայման փոխենք, որը, ի դեպ, Հայաստանի Հանրապետության 100 տոկոս սեփականությունն է։ Դա պետք է, որպեսզի պատժամիջոցային խոչընդոտը մեր ճանապարհի, մեր երկաթուղիների համար պրոբլեմ չդառնա»,- ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ուղղությամբ Հայաստանը շարունակելու է աշխատանքը գործընկերների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ հաջորդ փուլում սպասվում է Հայաստան-Թուրքիա սահմանի և երկաթուղու բացումը։
«Բոլոր դեպքերում արևելքից արևմուտք ապրանքների հոսքն այնքան մեծ է, որ ես համոզված եմ, որ մեր երկաթուղին մեծ ծանրաբեռնվածությամբ աշխատելու է և մեծ գումարներ է բերելու Հայաստանի Հանրապետությանը»,-նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ միջազգային գործընկերները նաև ուսումնասիրել են Հայաստանի տարածքով անցնող ճանապարհային ուղղությունները և եկել եզրակացության, որ արևելքից արևմուտք ամենակարճ ճանապարհն անցնում է Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերով։
«Մեծ ներդրումային հետաքրքրություններ կան, որպեսզի Տավուշի մարզից դեպի Շիրակի մարզ գնացող ճանապարհները զարգացվեն և բեռնատարների համար վճարովի ճանապարհներ ստեղծվեն»,- ասել է Փաշինյանը։

Необходимо обязательно изменить логику управления концессией Армянской железной дороги - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения хочет изменить логику управления концессией Армянской железной дороги (АЖД), чтобы санкции не стали препятствием для развития железнодорожной системы страны.
Напомним, что управление концессией АЖД осуществляется Россией через компанию «Южно-Кавказские железные дороги». Премьер-министр Никол Пашинян ранее высказывался на эту тему, отмечая, что российское управление концессией лишает Армению некоторых конкурентных преимуществ, и предлагал передать управление концессией АЖД третьей стране, дружественной Армении и России. Различные официальные лица с российской стороны уже заявляли, что не считают целесообразным передавать управление концессией АЖД третьей стране.
Как сообщает Арменпресс, во время встречи с жителями села Гогт Котайкской области Пашинян затронул тему развития региональных коммуникаций, отметив, что Турция в настоящее время строит железную дорогу Карс-Дилиджу, от Карса до Нахиджевана, в то время как в Армении уже существует готовая железнодорожная инфраструктура.
«В Армении есть готовая железная дорога, и эту готовую железную дорогу следует использовать», — сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, в результате проведенных исследований правительство пришло к выводу, что проблема связана с существующей моделью управления концессией АЖД.
«Поскольку Армянская железная дорога находится в российской концессии, а у России сложные санкционные отношения с западными странами, западные страны ищут способы обойти это», — отметил он.
По словам премьер-министра, международные компании пытаются избежать риска санкций и ищут безопасные маршруты.
«Мы считаем, что нам необходимо обязательно изменить концессионную логику Армянских железных дорог, которые, кстати, на 100 процентов принадлежат Республике Армения. Это необходимо, чтобы санкционное препятствие не стало проблемой для нашей дороги, для железной дороги», — заявил Пашинян.
По его словам, Армения продолжит работу в этом направлении с партнерами, включая Россию.
Пашинян также сообщил, что открытие армяно-турецкой границы и железной дороги ожидается на следующем этапе.
«В любом случае, поток товаров с востока на запад настолько велик, что я убежден, что наша железная дорога будет работать с большой нагрузкой и принесет много денег Республике Армения», — отметил он.
По словам премьер-министра, международные партнеры также изучили автомобильные маршруты, проходящие через территорию Армении, и пришли к выводу, что кратчайший путь с востока на запад проходит через Тавушскую, Лорийскую и Ширакскую области.
«Существует большой инвестиционный интерес к развитию дорог из Тавушской области в Ширакскую и созданию платных дорог для грузовиков», — сказал Пашинян. По его словам, эти проекты принесут Армении дополнительный доход.