Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանի դերը կիսահաղորդիչների և կրիտիկական մետաղների մատակարարման նոր շղթաներում
Հայաստանը պատմական հնարավորություն ունի դառնալու նոր մատակարարման ճանապարհների և լոգիստիկ ուղիների կարևոր հանգույցներից մեկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ այդ ոլորտը հայ-ամերիկյան հարաբերություններում նոր ուղղություն է։
«Ինչ վերաբերում է կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտին, ապա դուք իրավացի եք, սա միանգամայն նոր ոլորտ է, որտեղ Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը համագործակցություն են սկսում»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ անցած տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համագործակցության հուշագրերից հետո տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը սկսել է արագ զարգանալ։
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է ենթակառուցվածքների, «TRIPP» ծրագրի, էներգետիկայի, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին՝ առանձնացնելով նաև ամերիկյան NVIDIA ընկերության մասնակցությամբ գործընթացները, որոնք, նրա խոսքով, կարևոր նշանակություն ունեն «Firebird» ընկերության համար։
Միրզոյանը նշել է նաև, որ ավարտվել են «123» համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները, ինչը հնարավորություն կտա սկսել համագործակցություն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում։
Նրա խոսքով՝ այժմ համագործակցության նոր ուղղություն է դառնում նաև հազվագյուտ մետաղների ոլորտը։
«Այս հազվագյուտ մետաղները ծայրահեղ կարևոր են շատ կոնկրետ արտադրատեսակների համար, օրինակ՝ չիպերի, կիսահաղորդիչների արտադրության համար։ Մենք հիմա մի շղթա ենք փորձում ամբողջականացնել»,- ասել է նա։
Միրզոյանի գնահատմամբ՝ աշխարհում ներկայում ձևավորվում է մրցակցություն կրիտիկական մետաղների, կիսահաղորդիչների, արհեստական բանականության և նոր մատակարարման շղթաների շուրջ։
«Հայաստանի Հանրապետությունն այս պահին ունի իսկապես պատմական հնարավորություն հայտնվել այդ նոր մատակարարման ճանապարհներին, դառնալ այդ ճանապարհների լոգիստիկ ուղիների կարևորագույն հանգույցներից մեկը»,- հայտարարել է նախարարը։
Ավելի վաղ, Հայաստանը և ԱՄՆ-ը շրջանակային հուշագիր էին ստորագրել կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ։

Мирзоян подчеркнул важность роли Армении в контексте новых цепочек поставок полупроводников и критически важных металлов
Армения имеет историческую возможность стать одним из важных узлов новых путей снабжения и логистических маршрутов.
Как передает Арменпресс, об этом в ходе брифинга с журналистами заявил министр иностранных дел Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос журналиста о сотрудничестве между Арменией и США в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных ископаемых.
Он отметил, что данная сфера является новым направлением в армяно-американских отношениях.
«Что касается сферы добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных ископаемых, то вы правы, это совершенно новая область, в которой Соединенные Штаты и Армения начинают сотрудничество», — сказал Мирзоян.
По его словам, после подписанных 8 августа прошлого года в Вашингтоне меморандумов о сотрудничестве взаимодействие в различных направлениях начало стремительно развиваться.
Министр иностранных дел напомнил о договоренностях, достигнутых в сферах инфраструктуры, программы TRIPP, энергетики, искусственного интеллекта и полупроводников, особо выделив также процессы с участием американской компании NVIDIA, которые, по его словам, имеют важное значение для компании Firebird.
Мирзоян также отметил, что переговоры по тексту соглашения «123» завершены, что позволит начать сотрудничество в сфере ядерной энергетики.
По его словам, сейчас новым направлением сотрудничества становится и сфера редкоземельных металлов.
«Эти редкоземельные металлы крайне важны для вполне конкретных видов продукции, например, для производства чипов, полупроводников. Мы сейчас пытаемся сформировать полноценную цепочку», — сказал он.
По оценке Мирзояна, в мире в настоящее время формируется конкуренция вокруг критически важных металлов, полупроводников, искусственного интеллекта и новых цепочек поставок.
«Республика Армения в данный момент имеет поистине историческую возможность оказаться на этих новых путях снабжения, стать одним из важнейших узлов логистических маршрутов этих путей», — заявил министр.
Ранее Армения и США подписали Рамочный меморандум об обеспечении поставок в сфере добычи и переработки критически важных минералов и редкоземельных ископаемых. Меморандум был подписан в рамках визита госсекретаря США Марко Рубио в Ереван.