Միրզոյանը կարևորել է Հայաստանի դերը կիսահաղորդիչների և կրիտիկական մետաղների մատակարարման նոր շղթաներում
Հայաստանը պատմական հնարավորություն ունի դառնալու նոր մատակարարման ճանապարհների և լոգիստիկ ուղիների կարևոր հանգույցներից մեկը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ այդ ոլորտը հայ-ամերիկյան հարաբերություններում նոր ուղղություն է։
«Ինչ վերաբերում է կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտին, ապա դուք իրավացի եք, սա միանգամայն նոր ոլորտ է, որտեղ Միացյալ Նահանգները և Հայաստանը համագործակցություն են սկսում»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ անցած տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համագործակցության հուշագրերից հետո տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը սկսել է արագ զարգանալ։
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է ենթակառուցվածքների, «TRIPP» ծրագրի, էներգետիկայի, արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին՝ առանձնացնելով նաև ամերիկյան NVIDIA ընկերության մասնակցությամբ գործընթացները, որոնք, նրա խոսքով, կարևոր նշանակություն ունեն «Firebird» ընկերության համար։
Միրզոյանը նշել է նաև, որ ավարտվել են «123» համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունները, ինչը հնարավորություն կտա սկսել համագործակցություն միջուկային էներգետիկայի ոլորտում։
Նրա խոսքով՝ այժմ համագործակցության նոր ուղղություն է դառնում նաև հազվագյուտ մետաղների ոլորտը։
«Այս հազվագյուտ մետաղները ծայրահեղ կարևոր են շատ կոնկրետ արտադրատեսակների համար, օրինակ՝ չիպերի, կիսահաղորդիչների արտադրության համար։ Մենք հիմա մի շղթա ենք փորձում ամբողջականացնել»,- ասել է նա։
Միրզոյանի գնահատմամբ՝ աշխարհում ներկայում ձևավորվում է մրցակցություն կրիտիկական մետաղների, կիսահաղորդիչների, արհեստական բանականության և նոր մատակարարման շղթաների շուրջ։
«Հայաստանի Հանրապետությունն այս պահին ունի իսկապես պատմական հնարավորություն հայտնվել այդ նոր մատակարարման ճանապարհներին, դառնալ այդ ճանապարհների լոգիստիկ ուղիների կարևորագույն հանգույցներից մեկը»,- հայտարարել է նախարարը։
Ավելի վաղ, Հայաստանը և ԱՄՆ-ը շրջանակային հուշագիր էին ստորագրել կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ։

Mirzoyan highlights Armenia’s role in emerging semiconductor and critical metals supply chains
Armenia has a historic opportunity to become one of the key hubs for new supply and logistics routes, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during a briefing with journalists, responding to a question about cooperation between Armenia and the United States in the extraction and processing of critical minerals and rare earth elements.
He said the sector represents a new direction in Armenian-American relations.
“With regard to the extraction and processing of critical minerals and rare earth elements, you are right, this is an entirely new area in which the United States and Armenia are beginning cooperation,” Mirzoyan said.
According to him, cooperation in various fields has begun developing rapidly following the signing of memorandums of cooperation in Washington on August 8 last year.
The foreign minister referred to agreements reached in the fields of infrastructure, the TRIPP programme, energy, artificial intelligence and semiconductors, also highlighting processes involving NVIDIA, which he said are of major importance for Firebird.
Mirzoyan also noted that negotiations on the text of the “123” agreement have been completed, paving the way for cooperation in the field of nuclear energy.
According to him, rare metals are now emerging as another new area of cooperation.
“These rare metals are critically important for very specific products, for example for the production of chips and semiconductors. We are now trying to complete an entire chain,” he said.
Mirzoyan said global competition is currently forming around critical metals, semiconductors, artificial intelligence and new supply chains.
“At this moment, the Republic of Armenia truly has a historic opportunity to appear on these new supply routes and become one of the most important logistical hubs along those routes,” the minister stated.
Earlier, Armenia and the United States signed a framework memorandum on securing supply chains in the extraction and processing of critical minerals and rare earth elements.