Հայաստանում ամենավստահելի կառույցը բանակն է. IRI-ի հարցման տվյալները
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը հրապարակել է  հարցման նոր տվյալներ Հայաստանում ամենավստահելի կառույցների վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցման մասնակիցների մեծամասնության համար ամենավստահելի կառույցը հայկական բանակն է։
Հարցման արդյունքները՝ ստորև.
Զինված ուժեր-49 տոկոս՝ շատ գոհ, 28 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 9 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 10 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 4 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Մարզպետարաններ-35 տոկոս՝ շատ գոհ, 37 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 12 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 8 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 9 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Ոստիկանություն-33 տոկոս՝ շատ գոհ, 37 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 13 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 15 տոկոս, շատ դժգոհ, 4 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններ-30 տոկոս՝ շատ գոհ, 38 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 14 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 13 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 5 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Հայ Առաքելական եկեղեցի-40 տոկոս՝ շատ գոհ, 27 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 11 տոկոս ավելի շուտ դժգոհ, 14 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 9 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Վարչապետի աշխատակազմ-31 տոկոս՝շատ գոհ, 32 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 10 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 23 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 5 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով-21 տոկոս՝ շատ գոհ, 31 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 10 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 10 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 28 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Երևանի քաղաքապետարան-18 տոկոս՝ շատ գոհ, 29 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 18 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 33 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 2 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։
Դատարաններ-13 տոկոս՝ շատ գոհ, 31 տոկոս՝ ավելի շուտ գոհ, 17 տոկոս՝ ավելի շուտ դժգոհ, 21 տոկոս՝ շատ դժգոհ, 18 տոկոս՝ հրաժարվել է պատասխանել։

The International Republican Institute has released new survey data onthe most trusted institutions in Armenia.
According to the poll, the Armenian army is the most trusted institution among respondents. The survey results are as follows:
The Armed Forces received the highest approval ratings, with 49% of respondents saying they were “very satisfied” and 28% “somewhat satisfied.” Meanwhile, 9% said they were “somewhat dissatisfied,” 10% “very dissatisfied,” while 4% declined to answer.
Regional administrations followed, with 35% saying they were “very satisfied” and 37% “somewhat satisfied.” Another 12% were “somewhat dissatisfied,” 8% “very dissatisfied,” while 9% declined to answer.
The police received 33% “very satisfied” and 37% “somewhat satisfied”ratings. Meanwhile, 13% said they were “somewhat dissatisfied,” 15% “very dissatisfied,” and 4% declined to respond.
Local self-government bodies recorded 30% “very satisfied” and 38% “somewhat satisfied” responses, while 14% were “somewhat dissatisfied,” 13% “very dissatisfied,” and 5% declined to answer.
The Armenian Apostolic Church received 40% “very satisfied” and 27% “somewhat satisfied” responses. At the same time, 11% said they were“ somewhat dissatisfied,” 14% “very dissatisfied,” while 9% declined to answer.
The Prime Minister’s Staff received 31% “very satisfied” and 32% “somewhat satisfied” ratings. Meanwhile, 10% said they were “somewhat dissatisfied,” 23% “very dissatisfied,” and 5% declined to answer.
The Central Electoral Commission received 21% “very satisfied” and 31% “somewhat satisfied” responses, while 10% were “somewhat dissatisfied,” another 10% “very dissatisfied,” and 28% declined to answer.
Yerevan City Hall recorded 18% “very satisfied” and 29% “somewhat satisfied” responses. Meanwhile, 18% said they were “somewhat dissatisfied,” 33% “very dissatisfied,” and 2% declined to answer.
The courts received the lowest trust ratings, with 13% saying they were “very satisfied” and 31% “somewhat satisfied.”