Փաշինյանը երաշխավորում է, որ իր իշխանության օրոք Հայաստանում ադրբեջանցիներ չեն վերաբնակեցվի
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի անդամների պնդումները, թե «Հայաստանի գործող իշխանությունը պարտավորություններ է ստանձնել Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման վերաբերյալ»։
Օրերս «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանի գործող իշխանությունը Հայաստանում ադրբեջանցիների վերաբնակեցման վերաբերյալ պարտավորություն է ստանձնել՝ շեշտելով, որ «եթե չկա նման բան, թող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կանգնի ու ասի՝ սուտ է»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 22-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ, արձագանքելով Սամվել Կարապետյանի այդ հայտարարությանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց.
«Սուտ է»։
Հարցին, թե երաշխավորո՞ւմ է, որ իր իշխանության օրոք Հայաստանում ադրբեջանցիներ չեն վերաբնակեցվելու, Փաշինյանը պատասխանել է.
«Տալիս եմ երաշխիքներ, այո։ Երաշխավորում եմ, և դա կապված է նրա հետ, որ ես ասում եմ՝ Ղարաբաղի հարցը փակված է, Ղարաբաղի հարցը չի շարունակվելու, Ղարաբաղ վերադարձի թեմա չի լինելու, վերադարձի թեմա Նախիջևան չի լինելու, վերադարձի թեմա Բաքու չի լինելու, վերադարձի թեմա Սումգայիթ չի լինելու, վերադարձի թեմա Կիրովաբադ չի լինելու, վերադարձի թեմա Եվլախ չի լինելու և այլն և այդպես շարունակ։ Այո, երաշխավորում եմ, դա անհեթեթ թեմա է, դա կոնֆլիկտի թեմա է, դա խաղաղության թեմա չէ։ Եվ դա այնքան ակնհայտ է։ Կրկին՝ սուտ է, և, այո, երաշխավորում եմ»։

Prime Minister Nikol Pashinyan again dismissed claims from the Strong Armenia Alliance that Azerbaijanis would settle in Armenia if his Civil Contract party is re-elected.
Strong Armenia leader Samvel Karapetyan had recently claimed that Pashinyan’s government had allegedly made a commitment regarding the "resettlement" of Azerbaijanis in Armenia. “If this is not true, let Prime Minister Nikol Pashinyan stand up and say it is false,” Karapetyan said.
“It is false,” Pashinyan responded at a press briefing on Friday.
When asked whether he guarantees that no resettlement of Azerbaijanis will occur in Armenia during his tenure, Pashinyan said:
“I give guarantees, yes. I guarantee it, and this is connected to the fact that I say the Karabakh issue is closed; the Karabakh issue will not continue. There will be no topic of return to Karabakh, no topic of return to Nakhchivan, no topic of return to Baku, no topic of return to Sumgait, no topic of return to Kirovabad, no topic of return to Yevlakh, and so on. Yes, I guarantee it. It’s a nonsensical issue, it’s a conflict issue, it is not a peace issue. And it is so obvious. Again—this is false, and yes, I guarantee it.”