Ոստիկանությունը հորդորում է չարձագանքել անծանոթ միջազգային համարներից ստացված iMessage կամ RCS հաղորդագրություններին
ՆԳՆ քրեական ոստիկանության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության ծառայողները ՀՀ բջջային օպերատորների հետ արդյունավետ և օպերատիվ փոխգործակցության արդյունքում սահմանափակել են ֆիշինգային որոշ դոմենների հասանելիությունը և +63 , +212 միջազգային հեռախոսային կոդերով ուղարկվող ֆիշինգային SMS-ները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից, հաշվի առնելով, որ հանցագործները մշտապես փնտրում են շրջանցման նոր ուղիներ, դեռևս առկա է նմանատիպ վտանգավոր նամակներ ստանալու ռիսկը iMessage և RCS (ինտերնետի միջոցով աշխատող) համակարգերով։ Քանի որ այս հարթակները շրջանցում են ավանդական բջջային ցանցի SMS ֆիլտրերը, դրանք շարունակում են ակտիվորեն կիրառվել խարդախների կողմից։
ՆԳՆ-ն հորդորում է չարձագանքել անծանոթ միջազգային համարներից ստացված iMessage կամ RCS հաղորդագրություններին, չանցնել այդ նամակներում տեղադրված կասկածելի հղումներով (լինքերով), չտրամադրել անձնական տվյալներ կամ բանկային քարտի վավերապայմաններ ու անմիջապես արգելափակել (Block) և որպես սպամ (Report Junk/Spam) նշել նմանատիպ նամակ ուղարկող հասցեները կամ հեռախոսահամարները հենց հեռախոսի հավելվածի միջոցով։

Полиция призывает не реагировать на сообщения через iMessage или RCS, полученные с незнакомых международных номеров
Сотрудники управления по борьбе с киберпреступлениями Криминальной полиции МВД в результате эффективного и оперативного взаимодействия с мобильными операторами Армении ограничили доступ к ряду фишинговых доменов и заблокировали фишинговые SMS-сообщения, рассылаемые с международных телефонных кодов +63 и +212.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, учитывая, что преступники постоянно ищут новые пути обхода, все еще существует риск получения подобных опасных сообщений через системы iMessage и RCS (работающие через интернет). Поскольку данные платформы обходят SMS-фильтры традиционных мобильных сетей, они продолжают активно использоваться мошенниками.
МВД призывает не реагировать на сообщения iMessage или RCS, полученные с незнакомых международных номеров, не переходить по размещенным в этих письмах подозрительным ссылкам, не предоставлять личные данные или реквизиты банковских карт, а также немедленно блокировать (Block) и отмечать как спам (Report Junk/Spam) адреса или телефонные номера отправителей подобных писем прямо через приложение в телефоне.