Հունաստանի դատարանը լրտեսության մեջ մեղադրվող Ադրբեջանի քաղաքացուն ազատազրկման է դատապարտել
Հունաստանի դատարանը լրտեսության մեղադրանքով Ադրբեջանի 27-ամյա քաղաքացուն դատապարտել է ազատազրկման յոթ տարի և մեկ ամիս ժամկետով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ադրբեջանցին ձերբակալվել էր նախորդ տարվա հունիսին Հունաստանի ոստիկանության և հետախուզական ծառայության կողմից իրականացված գործողության արդյունքում։ Այդ ժամանակ կար կասկած, որ նա մոնիթորինգի է ենթարկում Հունաստանի, Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի ռազմավարական օբյեկտ համարվող Սուդայի ռազմածովային բազան։
Հետաքննությունը ցույց է տվել, որ տղամարդը, ով Լեհաստանում ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ուներ, առաջին անգամ Հունաստան է ժամանել 2025 թվականի հունվարին և հունիսի կեսերից ի վեր մնացել է հյուրանոցի համարում, որտեղից տեսարան էր բացվում դեպի արևմտյան Կրետեի Խանիա շրջանում գտնվող ռազմածովային և ռազմաօդային բազան։
Ոստիկանության աղբյուրները հայտնել են, որ նա մեղադրվում է պետական գաղտնիքներ և կարևոր ռազմական տեղեկատվություն հավաքելու և օտարերկրյա տերություններին փոխանցելու մեջ, այդ թվում՝ ռազմական օբյեկտների լուսանկարներ և տեսանյութեր։
Դատապարտյալի փաստաբանի խոսքով՝ նա լրտեսելու մտադրություն չի ունեցել, լուսանկարել է մի տեսարան, որտեղ բոլորը մուտք ունեն։
Նրա սենյակից առգրավված իրերի թվում են եղել բարձր որակի նկարահանում անող տեսախցիկ, USB, ինչպես նաև տվյալների պահպանման կրիչներ:

Суд Греции приговорил гражданина Азербайджана к семи годам и одному месяцу лишения свободы по обвинению в шпионаже
Суд Греции приговорил 27-летнего гражданина Азербайджана к семи годам и одному месяцу лишения свободы по обвинению в шпионаже. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Азербайджанец был арестован в июне прошлого года в рамках операции греческой полиции и спецслужб. Тогда возникли подозрения, что он вел слежку за военно-морской базой Суда, которая считается стратегическим объектом для Греции, США и НАТО.
Расследование показало, что мужчина, имевший временный вид на жительство в Польше, впервые прибыл в Грецию в январе 2025 года и с середины июня проживал в гостиничном номере с видом на военно-морскую и военно-воздушную базу в районе Ханья на западном Крите.
Источники в полиции сообщили, что его обвиняют в сборе государственных секретов и секретной военной информации и передаче ее иностранным державам, включая фотографии и видео военных объектов.
По словам адвоката осужденного, он не намеревался шпионить, а фотографировал место происшествия, к которому имел доступ каждый.
Среди вещей, изъятых из его комнаты, были видеокамера высокого разрешения, USB-накопитель и носители данных.
По данным источников, полиция также обнаружила на его компьютере программное обеспечение для шифрования.